В ЄС у 2020 році частка утилізованих відходів у загальному обсязі перероблених відходів становила 39,9%. Що стосується муніципальних відходів, то рівень їх утилізації становив 49,6% у 2021 році. 

У 2020 році в ЄС було перероблено 1,971 млн тонн відходів. Поводження з відходами поділяється на дві основні категорії: відновлення (recovery) та видалення (disposal). Відновлення включає утилізацію відходів (recycling), рекуперацію енергії та зворотну засипку (backfilling – коли відходи використовуються для реструктуризації викопаних ділянок, таких як гравійні кар’єри та підземні шахти). Видалення охоплює звалища і спалювання. За даними Євростату, було утилізовано 39,9% відходів, 12% було використано для зворотної засипки, а частка відновленої енергії становила 6,5%. Частка перероблених відходів в ЄС зросла з 45,9% у 2004 році до 59,1% у 2020 році, тоді як частка видалених відходів впала з 54,1% до 40,9% за той же період.

У 2020 році частка утилізованих відходів у загальному обсязі перероблених відходів становила 39,9% в ЄС.  При цьому рівень утилізації відходів значно змінювався – від 5,2% в Румунії до 83,2% в Італії. У Франції (54,2%) та Німеччині (44%) – двох країнах-лідерах за кількістю утворених відходів – рівень утилізації був вищим, ніж у середньому по ЄС.

Частка утилізованих відходів у загальній кількості перероблених відходів була значно нижчою у Фінляндії (9,5%), де кількість відходів, утворених на душу населення, була найвищою серед усіх країн-членів ЄС. Цей показник був низьким також у сусідній Швеції (11,9%). Основна причина значного контрасту у сфері утилізації відходів зводиться до економічної діяльності, яка генерує відходи. Зокрема, Фінляндія має одні з найбільших відомих запасів мінералів в ЄС, що використовуються для акумуляторів та інших продуктів і, відповідно, близько 40 діючих шахт, що видобувають, серед іншого, нікель, цинк, літій, кобальт і золото. 

Що стосується муніципальних відходів, то у 2021 році в ЄС була утилізована майже половина (49,6%) муніципальних відходів. Німеччина мала найвищий рівень утилізації таких відходів. У 2021 році рівень утилізації побутових  відходів знаходився в діапазоні від 11,3% у Румунії до 71,1% у Німеччині. Крім Німеччини, шість інших країн ЄС мали вищі показники утилізації, ніж в середньому по ЄС: Австрія, Словенія, Нідерланди, Люксембург, Бельгія та Італія.

Франція, Великобританія та скандинавські країни мали нижчі показники утилізації побутових відходів, ніж у середньому по ЄС.  Рівень утилізації муніципальних відходів становив 45,1% у Франції та 44,1% у Великобританії (дані 2018 року). Рівень утилізації побутових відходів становив 39,5% у Швеції; 38,2% у Норвегії; 37,1% у Фінляндії та 34,3% у Данії. 

За даними Європейського агентства з навколишнього середовища, країни, які краще утилізують відходи, мають більш широкий спектр заходів порівняно з країнами з нижчими показниками утилізації. До таких заходів відносяться: заборона вивезення на полігони відходів, здатних до біодеградації, та необроблених попередньо муніципальних відходів, а також обов’язковий роздільний збір побутових відходів, особливо біовідходів. Провідні країни також мають економічні інструменти, які заохочують утилізацію, такі як податки на звалища та спалювання, а також плата за збирання відходів.

Європейське агентство з навколишнього середовища також виявило, що високим рівням утилізації відходів сприяли високий рівень національної екологічної свідомості та ефективне впровадження національного законодавства щодо поводження з відходами. 

Детальніша інформація: