У щорічному світовому рейтингу 2023 IQAir World Air Quality Київ увійшов до тридцяти столиць світу з найкращими показниками стану повітря. Розташувавшись між Мадридом та Люксембургом, столиця України посіла 22 місце в рейтингу, опинившись у «зеленій зоні».
У КМДА зазначають, що варто розглядати комплексну причину такого розвитку подій. По-перше, це зниження антропогенного впливу від початку воєнного стану. Це і зменшення кількості підприємств, які здійснюють викиди в повітря, і менша кількість автомобілів на вулицях столиці – особливо в першій половині минулого року. По-друге, міська система моніторингу столиці з 2022-го додана до переліку джерел, що враховуються при розрахунку світового рейтингу міст за якістю повітря.
Директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА Олександр Возний зазначив, що в порівнянні з 2022 роком позиція Києва в рейтингу поліпшилась. Згідно з даними 2023 IQAir World Air Quality Report, концентрація пилу фракції PM 2.5 у Києві за минулий рік знизилася з 9.5 до 8.9 мг/куб. м. Це забезпечило українській столиці місце в «зеленій» зоні, поруч із такими містами як Відень (Австрія), Амстердам (Нідерланди), Копенгаген (Данія) та іншими.
У Києві функціонує найбільша в Україні автоматизована система моніторингу якості повітря. За її роботу відповідають 53 пункти спостереження європейського зразка: 46 індикативних та 7 референтних пунктів. Дані з датчиків фіксуються щохвилини, зберігаються на сервері та виводяться в режимі реального часу на сайт https://asm.kyivcity.gov.ua/ та в застосунок Київ Цифровий.
Усього до цьогорічного рейтингу IQAir World Air Quality Report увійшло 114 столиць. Серед мегаполісів із найбільш забрудненим повітрям опинилися Нью-Делі (Індія), Дакка (Бангладеш), Багдад (Ірак). До списку міст із найчистішим повітрям – Сан-Хуан (Пуерто-Рико), Веллінгтон (Нова Зеландія), Канберра (Австралія).
IQAir World Air Quality Report – це щорічний рейтинг, що складає міжнародна компанія IQAir з 2018 року. У цьогорічному звіті представлені дані про якість повітря за показником пилу фракції PM 2,5 із 7 812 міст світу. Дані, використані у звіті, були зібрані з понад 30 000 станцій моніторингу якості повітря, включно з міською системою моніторингу Києва.
Детальніша інформація: