Агенція регіонального розвитку Київської області разом з експертами та стейкхолдерами проєкту «План розвитку біогазової галузі Київської області та перед-ТЕО одного біогазового проєкту» проаналізувала біогазовий потенціал Київської області. Для семи районів Київщини фахівці розробили план розвитку та готові концепти проєктів, які допоможуть знайти інвесторів і фінансування.
Розробники сподіваються, що проєкт буде основою сталого розвитку «зеленої» енергетики в громадах Київщини та сприятиме залученню інвестицій.
Результатом спільної праці стало дослідження, що включає:
- карту-план наявних і можливих біогазових проєктів регіону;
- аналіз потенціалу розвитку біогазової галузі;
- сім концептів біогазових проєктів для громад області;
- одне детальне попереднє техніко-економічне обґрунтування (перед-ТЕО) біогазового проєкту.
Біогазовий потенціал Київської області дослідники оцінюють як доволі високий. Вони зазначають, що громади Київської області мають значний потенціал для розвитку біогазової галузі завдяки значним площам сільськогосподарських угідь і можливості виробляти достатні обсяги сировини – біомаси для виробництва біогазу. Цією сировиною можуть бути, зокрема, відходи сільського господарства: гній худоби, пташиний послід, стебла, жом та інші рослинні рештки.
Нині в області вже є 6 введених в експлуатацію біогазових установок, 4 з них в роботі, дві поки що не працюють.
Аналіз показав, що найбільшими виробниками зернових і зернобобових культур є суб’єкти підприємницької діяльності у сфері сільського господарства, які розміщені у територіальних громадах Білоцерківського та Обухівського районів. Водночас ці райони є лідерами з вирощування всіх основних видів сільськогосподарських культур.
Крім того, значний потенціал щодо утворення біомаси у громадах Київщини забезпечується галуззю тваринництва. Так, найбільша кількість великої рогатої худоби сконцентрована в Білоцерківському районі, поголів’я свиней господарств усіх категорій – у Броварському та Бориспільському районах, а птиці – у Білоцерківському районі. Ці сільськогосподарські підприємства є джерелами екологічної небезпеки в громадах, але водночас – джерелом формування біомаси та виробництва біогазу.
Значні обсяги супутніх продуктів переробки сільськогосподарської продукції виробляють підприємства переробної промисловості, які також формують потенціал утворення біомаси для виробництва біогазу. На території Київської області працюють три молокопереробні підприємства, що становить 3% від загальної кількості їх у країні, а також 6 цукрових заводів (26% від загальної кількості в Україні).
За результатами розрахунків, проведених науковцями проєкту, прогнозний потенціал виробництва біогазу семи районів Київської області становить близько 525 млн м3 на рік. За умови цілеспрямованого розвитку біогазового виробництва у Київській області та повного використання всіх можливих джерел формування біомаси, а також відродження галузей тваринництва, розрахункова величина обсягу виробництва біогазу може зрости більш ніж удвічі.
Залучені експерти дослідили 7 концептів інвестиційних проєктів, що представляють варіанти формування міксів різних видів біомаси та кінцевих продуктів. Оцінювання показало, що лише три з них є економічно доцільними та рекомендуються для розробки ТЕО.
За розрахунковими даними, на Київщині із зафіксованої сировини можна щорічно отримувати 12,5 млн м3 біометану або близько 31 ГВт·год електроенергії.
Найбільш актуальним у біогазовій галузі є питання фінансування. Як свідчить практика, швидко реалізуються ті проєкти, в які власник біогазової станції вкладає власний капітал. Однак, як зазначають фахівці, нині це не просто великі капіталовкладення, а й великі ризики з огляду на можливі втрати через обстріли.
Можливо, ситуацію покращить анонсована державна програма «Доступні кредити 5-7-9%» від державних банків, яка також передбачає кредити на розвиток виробництва біогазу.
Детальніша інформація: