У Східній Німеччині прискорюється «зелений перехід», причому зростає частка не лише вітрової, а й сонячної енергетики. 

Досі найбільша сонячна електростанція країни була у федеральній землі Бранденбург поблизу Берліна. Тепер у лідери, причому з великим відривом, вийшов енергетичний парк Witznitz у Саксонії поблизу Лейпцига. Зараз це найбільша сонячна електростанція в усій Європі, наголошує її оператор, східнонімецька компанія Move On Energy.

Енергопарк Witznitz складається з 1 млн 100 тис. фотоелектричних панелей, які займають територію в 500 га – це приблизно 700 футбольних полів. Потужність електростанції – 650 МВт. Для порівняння: на сучасних атомних електростанціях потужність одного енергоблоку становить зазвичай від 1000 до 1200 МВт. Іншими словами, нова сонячна електростанція здатна генерувати більше половини тієї електроенергії, яку виробляє блок АЕС. Причому завдяки сучасному обладнанню та використанню електротехнічного ефекту реактивної потужності вона вперше зможе забезпечувати стабільність мережі навіть у темний час доби.

Будівництво електростанції Witznitz розпочалося 2020 року, а вже в грудні 2023 року перша черга почала генерувати електроенергію. Тож енергопарк уже встиг зробити свій внесок у бум сонячної енергетики, який триває у Німеччині. Однак офіційна церемонія його здачі в експлуатацію відбулася 3 липня 2024 року. 

Для земельного уряду реалізація цього інвестиційного проєкту – чергове яскраве підтвердження успішних структурних реформ у Саксонії, яка, як і вся територія колишньої НДР, сильно постраждала від деіндустріалізації після возз’єднання Німеччини 1990 року. Більшість соціалістичних підприємств виявилися тоді неконкурентоспроможними і закрилися, що призвело до значного зростання безробіття.

Але сьогодні Саксонія – одна з федеральних земель Німеччини, які найдинамічніше розвиваються. Причому реіндустріалізацію забезпечують такі перспективні галузі, як автомобілебудування (у Лейпцигу побудували заводи компанії BMW і Porsche) та мікроелектроніка (за земельною столицею Дрезденом міцно закріпився титул Саксонської кремнієвої долини). І ось тепер запрацював ще й гігант відновлюваної енергетики.

Енергопарк Witznitz – приватний проєкт без субсидій

Енергопарку Witznitz жодні дотації коштом німецьких платників податків не знадобилися. Проєкт реалізовано повністю на приватні гроші, а саме на кошти страхового концерну Signal Iduna, який бачить у великій сонячній електростанції і джерело стабільних доходів, і свій внесок у «зелений перехід» і, відповідно, виграшний іміджевий проєкт.

Нова сонячна електростанція під Лейпцигом особливо наочно уособлює «зелену» трансформацію економіки, адже її спорудили на території колишнього буровугільного кар’єру, точніше кажучи – того відвалу, куди звозили гірничу породу, яка утворювалася під час виїмки, та поряд із тепловою електростанцією Lippendorf.

З одного боку, це було продиктовано суто практичними міркуваннями – наявністю великого вільного майданчика і вже підведених ліній електропередачі. З іншого боку – вийшло дуже символічно: зараз поруч працюють дві електростанції, з яких одна уособлює майбутнє німецької електроенергетики, яке вже повним ходом розвивається, а інша – минуле, яке завершується. Уже є плани з економічних міркувань закрити у 2028 році ТЕС Lippendorf, яка працює на бурому вугіллі, хоча поки що закриття заплановано на 2035 рік.

На сході Німеччини вже 75% електрики – «зелена»

Вельми показово також, що нова сонячна електростанція, яка теоретично, з огляду на свою потужність, могла б упродовж року забезпечувати електроенергією 200 тис. домашніх господарств із чотирьох осіб, насправді постачатиме електрику німецьким підприємствам двох великих індустріальних клієнтів. Майже всі потужності енергопарку Witznitz на 15 років законтрактував концерн Shell, який приблизно половину енергії, яку отримуватиме, перепродаватиме корпорації Microsoft. І британській нафтогазовій компанії, і американському гігантові IT-індустрії потрібні великі обсяги «зеленої» електрики для досягнення власних амбітних цілей з декарбонізації свого бізнесу.

Енергопарк Weesow Willmersdorf поблизу Берліна потужністю 187 МВт був досі найбільшою сонячною електростанцією ФРН, яка розташована поруч з великим вітропарком.

Офіційне відкриття сонячної електростанції під Лейпцигом відбулося через лічені дні після публікації даних, згідно з якими в першому півріччі 2024 року в Німеччині за допомогою відновлюваних джерел енергії було вироблено 58% електроенергії. При цьому на сході Німеччини і в Гамбурзі відновлювана енергетика в перші місяці 2024 року покривала вже приблизно 75% потреб в електроенергії.

Детальніша інформація: