15 листопада 2023 року Рада ЄС і Європарламент досягли попередньої політичної домовленості щодо Регламенту про відстеження і скорочення викидів метану в енергетичному секторі.
Ця угода є великим досягненням в рамках пакету «Fit for 55». Вона є вирішальним внеском у боротьбу зі зміною клімату, оскільки метан є потужним парниковим газом, який поступається лише вуглекислому газу за своїм загальним внеском у зміну клімату, і є відповідальним за третину нинішнього потепління клімату. Скорочення викидів метану допоможе ЄС досягти кліматичних цілей.
Регламент запроваджує нові вимоги до нафтового, газового та вугільного секторів щодо вимірювання, звітування та перевірки викидів метану, а також запроваджує заходи щодо пом’якшення наслідків для уникнення таких викидів, включно з виявленням та усуненням витоків метану і обмеженням вентиляції та спалювання.
Регламент також пропонує глобальні інструменти моніторингу для забезпечення прозорості викидів метану від імпорту нафти, газу та вугілля до ЄС. Рада ЄС та Європарламент узгодили конкретні терміни і періодичність моніторингу, звітності та інспекцій потенційних джерел викидів метану.
Крім того, угода передбачає, що держави-члени повинні підтримувати та регулярно оновлювати інвентаризацію всіх свердловин. Докази відсутності викидів метану повинні бути надані для свердловин, які заглушені на постійній основі та занедбані менше 30 років тому, а також, якщо це можливо, для інших свердловин. Плани пом’якшення наслідків для відновлення, рекультивації та остаточного заглушення недіючих свердловин повинні підтримуватися і регулярно оновлюватися.
Відповідно до заходів моніторингу, звітності та пом’якшення наслідків, вугільні шахти, які були закриті або покинуті менше 70 років, підпадають під дію зобов’язань регламенту, за винятком шахт, які були повністю затоплені більше 10 років тому.
Узгоджена пропозиція є продовженням стратегічного бачення, викладеного в стратегії ЄС щодо метану у 2020 році. На кліматичній конференції ООН COP26 у 2021 році ЄС у партнерстві зі США запустив Глобальне зобов’язання щодо метану, згідно з яким понад 100 країн зобов’язалися скоротити свої викиди метану на 30% до 2030 року порівняно з рівнем 2020 року.
Детальніша інформація: