Обсяг вуглецевих викидів від проведення Олімпіади має скласти менш як 1,6 мільйона тонн. 

Для порівняння, проведення Ігор-2012 у Лондоні призвело до 3,4 мільйона тонн викидів, а Олімпіади-2016 у Ріо-де-Жанейро — до 3,6 мільйона.

Як цього досягатимуть?

Пересування. Париж заохочуватиме пересування на громадському транспорті та велосипедах. Навколо спортивних об’єктів свідомо не передбачено облаштування нових автостоянок. Автомобільний рух буде перекрито в низці зон, проїзд буде дозволено лише за умови попередньої реєстрації.

У день відкриття Олімпіади над Парижем буде заборонено проліт літаків. Це означає, що ввечері 26 липня не буде ані відправлень, ані прибуттів у трьох головних аеропортах: Руассі-Шарль де Голль, Орлі та Бове.

Більшість учасників Ігор не витрачатимуть на дорогу до спортивних об’єктів більш як пів години, відстань обмежуватиметься десятикілометровим радіусом.

Водночас вартість разового квитка на проїзд у метро зросте вдвічі — з 2,10 євро до 4 євро — такий тариф діятиме від початку Ігор до восьмого вересня. Вартість абонементної картки «навіго», втім, залишиться без змін (84,10 євро на місяць). Планували зробити спеціальний проїзний для гостей паризького регіону Іль-де Франс, який коштував би 16 євро на день.

Будівництво. Будувати нові споруди не потрібно: більшість об’єктів готові: футбольні матчі проводитимуть на стадіоні «Парк-де-Пренс», тенісні змагання — на комплексі «Стад Ролан Гаррос», в регбі та легкій атлетиці змагатимуться на «Стад де Франс».

Церемонія відкриття відбудеться не на стадіоні, а у вигляді параду човнів на Сені. Тут же проводитимуть змагання з плавання на відкритій воді та тріатлону. Після ігор місцеві мешканці матимуть зиск із очищеної річки — у Сені можна буде купатися.

При будівництві Олімпійського містечка у передмісті столиці, Сена-Сен-Дені, в атмосферу випущено на 47% менше вуглецю, ніж за традиційними методами. Архітектори відмовилися від використання кондиціонерів у будівлях.

Відходи. У харчуванні спортсменів знизять вміст м’яса, натомість збільшивши кількість місцевих та сезонних продуктів. Замість одноразового посуду використовуватимуть багаторазові пляшки. Воду можна набирати в мережі фонтанчиків або бюветів з питною водою.

Детальніша інформація: