Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається 2 лютого. У 2024 році в Європі дню водно-болотних угідь присвячено 650 подій, в тому числі два поточних проєкти LIFE, які спрямовані на відновлення водно-болотних угідь Європи. 

За даними Інформаційної системи ЄС з біорізноманіття для Європи (BISE), площа водно-болотних угідь в Європі становить понад 174 тис. км2. Більшість з цих угідь є деградованими, що частково пов’язано з орієнтованими на прибуток підходами до ресурсів водно-болотних угідь, такими як видобуток торфу та інтенсивне землеробство. Стан більшої половини водно-болотних угідь Європи все ще погіршується.

Проєкт LIFE Wetlands4Cities  

Це п’ятирічний проєкт вартістю 7,7 млн євро,  яким керує Бельгійський альянс з біорізноманіття.  Проєкт спрямований на створення п’яти нових міських водно-болотних угідь навколо Мехелена в Бельгії та Тілбурга в Голландії. Водно-болотні угіддя навколо великих міст є кліматичними буферами та гарячими точками для біорізноманіття. Вони також забезпечують збір води після сильних дощів, зменшують ризик повеней і повільно скидають воду під час посухи. Це місця, куди люди приходять гуляти або просто насолоджуватися природою. І це свого роду зелений кондиціонер, який гарантує, що в містах буде прохолодніше і менш волого.

Проєкт LIFE MarshMeadows 

Цей проєкт LIFE реалізується на трьох об’єктах Natura 2000 у Литві та Латвії. Він має на меті створити або відновити понад 1500 гектарів водно-болотних угідь. В основі проєкту – істотний зв’язок між здоровими природними екосистемами водно-болотних угідь і перевагами для місцевих громад. Тому проєкт прагне показати, що місцеве населення може отримати вигоду від водно-болотних угідь.

Природні, здорові заплавні луки не означають, що їх залишають недоторканими або вони нерентабельні. Наприклад, у Литві в дельті річки Німан корми для великої рогатої худоби, гранули з трав’яної біомаси та м’ясна худоба із заплавних лугів експортуються місцевою компанією, яка бере участь в управлінні водно-болотними угіддями. Належне управління має важливе значення для здоров’я заплавних лук, оскільки в Латвії в останні десятиліття природні луки поступово перетворюються на ріллю або заростають.

Єдина форма управління водно-болотними угіддями, яка має економічний сенс, – це випас худоби. Оскільки луки більш різноманітні за рослинністю та забезпечують краще середовище існування для видів, випас худоби має кращий вплив на природу. Тому проєкт відновлює ті пасовища, де фермери підтверджують свої довгострокові зобов’язання.

Окрім LIFE Wetlands4Cities та LIFE MarshMeadows, наразі існують десятки проєктів LIFE по всьому ЄС, які допомагають відновлювати та захищати водно-болотні угіддя. Всесвітній день водно-болотних угідь – це чудова можливість для них продемонструвати свою роль, яку вони відіграють у впровадженні Директив ЄС щодо середовищ існування та птахів, Стратегії ЄС з біорізноманіття, нового Закону ЄС про відновлення природи, Європейського зеленого курсу  та Стратегії ЄС з адаптації до зміни клімату. 

Детальніша інформація: