Єврокомісія представила вказівки та рекомендації щодо прискорення розгортання відновлюваних джерел енергії напередодні річниці REPowerEU.

Довідково. Відновлювана енергетика є ключовим компонентом плану ЄС щодо досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року. Вона займає центральне місце в Європейському зеленому курсі, а також у плані REPowerEU щодо поступової відмови від імпорту російського викопного палива.

Через майже два роки з моменту ухвалення плану REPowerEU Єврокомісія надає додаткову підтримку державам-членам для подальшого прискорення розгортання відновлюваних джерел енергії та скорочення імпорту російського викопного палива. Комісія прийняла низку нових і оновлених рекомендацій та керівних документів щодо вдосконалення та оптимізації дозвільних процедур і аукціонів для відновлюваних джерел енергії. Ці документи допоможуть імплементувати рамки ЄС щодо відновлюваної енергетики шляхом покращення умов для швидкого розгортання власної відновлюваної енергетики.

Швидші та простіші дозвільні процедури

У прийнятій оновленій Рекомендації щодо прискорення процедур надання дозволів і супровідному Керівному документі Комісія висвітлює шляхи вдосконалення процедур планування та отримання дозволів для відновлюваних джерел енергії і пов’язаних з ними інфраструктурних проєктів в ЄС. Оновлений посібник з видачі дозволів містить приклади передової практики щодо швидших і простіших процедур надання дозволів, підкреслює важливість цифровізації, громадської участі, людських ресурсів і навичок. 

Комісія також прийняла Керівний документ щодо визначення зон прискорення відновлюваних джерел енергії. Відповідно до переглянутої Директиви про відновлювані джерела енергії, зони прискорення – це місця, де розгортання проєктів відновлюваної енергетики, як очікується, не матиме значного впливу на довкілля. Тому необхідні процедури пришвидшуються для забезпечення швидкого розгортання конкретних технологій. Ключовими елементами для вибору таких територій є наявність цифрових інструментів для планування і картографування, а також дані про потужності відновлюваної енергетики та потенційний вплив на довкілля. У своїх рекомендаціях Комісія також наголошує на ролі належного залучення зацікавлених сторін і консультацій з громадськістю для сприяння успішному визначенню таких зон прискорення.

Покращений дизайн аукціонів

Аукціони відіграють ключову роль у розгортанні відновлюваних джерел енергії. Окреслюючи стандартні елементи дизайну аукціонів для відновлюваної енергії, рекомендації та вказівки Комісії зроблять ці процедури більш гармонізованими та ефективними відповідно до Закону про промисловість з нульовим рівнем викидів. Прийнята Рекомендація і супровідний Керівний документ допоможуть державам-членам розробляти аукціони, які враховують такі цілі, як якість, внесок у життєстійкість та екологічну збалансованість. Використання нецінових критеріїв дозволить отримати винагороду проєктам з вищою доданою вартістю. Це допоможе розвинути європейську виробничу екосистему з нульовими технологіями та забезпечити повну і своєчасну реалізацію проєктів. Це гарантує, що перехід на чисту енергію буде йти пліч-о-пліч з потужною промисловою базою в Європі.

Для подальшого підвищення видимості та передбачуваності для інвесторів по всьому ланцюжку створення вартості відновлюваних джерел енергії Комісія також оновила Платформу розвитку відновлюваних джерел енергії ЄС – онлайн-систему, де держави-члени публікуватимуть основну інформацію про свої графіки аукціонів. Ця інформація повинна включати терміни та частоту аукціонів, продані на аукціоні потужності, запланований бюджет і прийнятні технології. Платформа надаватиме компаніям єдину інформацію про всі аукціони з відновлюваної енергетики, заплановані по всьому ЄС.

Детальніша інформація: