Місто Рівне отримало грант на суму 973 тис. євро та ставить собі за мету до 2050 року позбутись вуглецевих викидів у сфері енергетики. Цьому має сприяти участь у Програмі пілотних міст NetZeroCities за фінансової підтримки ЄС у рамках Місії ЄС.

Серед українських міст Рівне єдине змогло увійти у число 25 європейських міст-переможців проєкту та готується впроваджувати інноваційні заходи для покращення адаптації до зміни клімату і швидкої декарбонізації (застосування джерел енергії, які мають низькі рівні викидів парникових газів) на місцевому рівні.

У Рівному мають створити енергетичний паспорт громади, розробити сценарії переходу до «нульових» викидів CO2 та організувати сучасне навчання з енергоефективності в університеті. На розробку програми кліматичної нейтральності у міста є два роки. 

Програма пілотних міст NetZeroCities. Європа взяла на себе зобов’язання боротися зі зміною клімату. Програми досліджень та інновацій Horizon 2020 і Horizon Europe, Європейський зелений курс, політики і директиви ЄС спонукають європейські держави скоротити викиди на 45% до 2030 року та стати кліматично нейтральними до 2050 року.

У рамках програми Horizon Europe ЄС запустив місію «100 кліматично нейтральних і розумних міст до 2030 року». Цілі місії полягають у тому, щоб ці міста діяли як центри експериментів та інновацій і стали прикладом для наслідування. У квітні 2023 року Єврокомісія оголосила перелік 112 міст, відібраних для участі в Місії ЄС зі створення 100 кліматично нейтральних і розумних міст. Сюди увійшли міста з 35 країн світу.

Окремою додатковою програмою NetZeroCities є «Пілотні міста», яка покликана підтримати європейські міста у тестуванні та впровадженні інноваційних підходів до швидкої декарбонізації. Для розроблення стратегій з кліматичної нейтральності відібрали 19 міст та 6 асоціацій, яким виділили окреме фінансування на два роки. Рівне вибороло можливість участі у програмі «Пілотні міста» і опинилося в одному списку з Будапештом, Стамбулом і двома десятками інших європейських міст. 

Учасники пілотної програми мають зосередитися на зборі даних, управлінні, циркулярній економіці, енергоефективності. До кінця пілотного проєкту міста мають визначити чіткий набір інноваційних рішень, готових до впровадження та масштабування. 

Пілотний проєкт у Рівному матиме три частини:

  1. перша частина стосуватиметься розробки стратегії переходу до нульових викидів; 
  2. друга частина буде стосуватися навчання голів ОСББ, енергоменеджерів, комунальних закладів і студентів на базі Національного університету водного господарства та природокористування на основі нових освітніх програм, а також створення навчальних лабораторій в університеті;
  3. третя частина проєкту полягатиме в тому, що на комунальні заклади буде ставитися автоматика, яка дозволить отримувати показники теплової енергії за конкретний період часу. На основі цих досліджень буде створено енергетичний паспорт громади, який передбачає збір даних про споживання та генерацію енергетичних ресурсів у громаді, аналіз даних про їхній вплив на стан довкілля та побудову моделей для прогнозування сценаріїв переходу до відновлюваних джерел енергії. 

Паспорт громади буде розроблено з різними рівнями доступу – для зацікавлених мешканців, для чиновників, для експертів та для фахівців з енергоменеджменту. 

Розробка сценаріїв переходу до кліматичної нейтральності – це найважливіший етап, оскільки він передбачає аналіз можливостей регіону у використанні відновлюваних джерел енергії та пошук найбільш ефективних рішень. На основі цього і формуватимуть сценарії переходу для бізнесу та звичайних споживачів. 

Долучить до розробки стратегії енергоефективності міста на шляху до кліматичної нейтральності можуть як фахівці, так і звичайні споживачі. Для цього варто заповнити реєстраційну форму та обрати формат залученості.

Детальніша інформація: