Причиною вимирання осетрових вважається гідробудівництво та браконьєрство, а крайнього удару завдало руйнування Каховської ГЕС армією Росії.
6 червня 2023 року росіяни підірвали Каховську ГЕС і спричинили велику екологічну та гуманітарну катастрофу, зокрема знищили єдиний в Україні розплідник осетрових.
200 років тому осетрові не вважалися екзотичною рибою для українців. Історично оселищами для осетрових видів були Дунай, Дніпро, Дністер і Південний Буг.
Однак сьогодні ситуація докорінно змінилася: з шести видів осетрових, що водяться в Україні, два з них (осетер шип і осетер атлантичний) вважаються вимерлими, інші – занесені до Червоної книги.
З промислового рибальства осетрові перейшли до охоронного статусу через такі основні проблеми:
- Гідробудівництво змінило ситуацію у ХХ сторіччі, коли розпочалося будівництво Каховської ГЕС. Це завдало найбільшого удару осетровим, оскільки одна з найбільших річок чорноморського басейну була перекрита для них непрохідними “стінами” гідроелектростанції.
- Надмірний вилов і браконьєрство, пов’язане з ікрою осетрових, яка вважається одним із найдорожчих делікатесів у світі.
- Знищення росіянами єдиного в Україні розплідника осетрових. Осетровий завод, що підтримував види осетрових в Україні, 6 червня 2023 року пішов під воду. Він також забезпечував відтворення осетрових, які втратили можливість природного розмноження через каскад водосховищ на Дніпрі.
Під загрозою знищення опинилися залишки вільноживучих осетрових, нерестовий хід яких із моря в річки припадає саме на травень-червень.
Також було втрачено все маточне поголів’я осетрових, яких утримували на Херсонському осетровому заводі.
Детальніша інформація: