3 вересня 2024 року Міндовкілля України оприлюднило перший національний звіт про викиди та перенесення забруднювачів за 2023 рік. Звіт містить комплексну інформацію, зібрану з Національного реєстру викидів та перенесення забруднювачів, включно з даними про викиди в атмосферу, водні ресурси та землю.
Довідково. 8 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів», згідно з яким підприємства-забруднювачі були зобов’язані протягом 6 місяців внести дані про свої об’єкти до РВПЗ.
Перший національний звіт охоплює широкий спектр даних і складається із декількох основних розділів:
- викиди забруднювачів в атмосферне повітря. Інформація збиралася за 60 показниками, що дозволяє детально оцінити стан повітряного середовища;
- викиди забруднювачів у водні ресурси. Збір даних здійснювався за 66 показниками, що відображають якість та безпеку водних ресурсів країни;
- викиди забруднювачів у ґрунти. Дані зібрані за 57 показниками, що дає можливість оцінити вплив різних галузей промисловості та сільського господарства на стан земельних ресурсів.
Звіт автоматично сформований через Єдину екологічну платформу «ЕкоСистема», яка також містить новий функціональний пошук для зручного доступу до даних.
Реєстр викидів та перенесення забруднювачів створено за аналогією з європейським, проте з більш зручною та простою онлайн-процедурою. Протягом двох років планується інтегрувати український реєстр у європейський. Наразі тривають консультації з представниками європейського РВПЗ для поєднання компонентів обох систем, що дозволить Україні обмінюватися актуальними та верифікованими даними з компетентними органами ЄС та синхронізувати довкіллєву політику.
Слід зазначити, що деякі громадські екологічні організації сприйняли перший звіт про викиди та перенесення забруднювачів досить критично. Зокрема, громадська організація SaveDnipro звернула увагу на те, що за 2023 рік до РВПЗ подали звіти лише 130 (!) юридичних осіб з усієї країни. Для порівняння: кількість субʼєктів господарювання, які мають дозволи на викиди 1-ї, 2-ї та 3-ї групи забруднювачів атмосферного повітря – понад 1800. Тому оприлюднений звіт – це звіт найбільш дисциплінованих підприємств, який і близько не відображає картину в цілому, оскільки не охоплює величезну кількість суб’єктів господарювання.
На підставі цього звіту ЗМІ поширили список ТОР-20 об’єктів в Україні, які здійснюють найбільший обсяг викидів. І ніхто не звернув увагу на те, що до ТОР-20 чомусь потрапила харківська котельня.
Є й інші помилки. Наприклад, РВПЗ містить два абсолютно різні звіти ДТЕК Бурштинської ТЕС за 2023 рік. Причому, до згенерованого міністерством звіту потрапив перший, у якому цифри повністю збігаються з цифрами звіту від ДТЕК Криворізької ТЕС. Якщо це помилка і правильним є другий уточнений звіт ДТЕК Бурштинської ТЕС, то саме цей об’єкт є найбільшим забруднювачем в Україні у 2023 році (а не Запоріжсталь, як про це написано в опублікованому звіті, що і поширили ЗМІ).
Отже, можна зробити висновок, що на основі такого «проблемного» звіту робити висновки про загальний обсяг викидів і рейтинг забруднювачів просто неможливо.
Детальніша інформація: