Новий аналіз Європейського екологічного бюро показує, що Європа має достатньо площі землі для розширення сонячної та вітрової енергетики без шкоди для виробництва продуктів харчування або природи. Дослідження показує, що для декарбонізації ЄС до 2040 року необхідна лише половина земель, які визнані придатними для відновлюваної енергетики, — за винятком природних заповідників і високоцінних сільськогосподарських районів.
У міру того, як загострюються дебати про те, де розмістити нові сонячні та вітрові проєкти, дослідження неприбуткової організації Європейське екологічне бюро уточнює просторові вимоги для досягнення 100% відновлюваної енергії в Європі сталим шляхом.
Ключові висновки:
- Мінімально необхідна земельна ділянка: Лише 2,2% від загальної площі землі ЄС буде потрібно для поточних і майбутніх проєктів у сфері сонячної та вітрової енергетики, що дозволить ЄС поступово відмовитися як від викопного палива, так і від ядерної енергетики та досягти кліматичної нейтральності до 2040 року.
- Достатня кількість підходящої земельної ділянки: За даними Об’єднаного дослідницького центру (JRC), 5,2% земель ЄС можна вважати «придатними» для розвитку сонячної та вітрової енергетики, виходячи з суворих сільськогосподарських, екологічних і технічних критеріїв для розміщення наземних вітрових і сонячних проєктів.
- Лідирують сільські райони: Більшість придатних земель для сталого розгортання відновлюваних джерел енергії розташовані у сільській місцевості: 78% для наземних сонячних фотоелектричних установок і 83% для наземної вітроенергетики.
- Дахів не вистачає: Самі по собі міські та промислові райони не можуть задовольнити всі потреби в сонячній енергії. Тим не менш, є багато деградованих сільськогосподарських угідь, доступних для розширення сонячної енергетики без руйнування сільської економіки. Це можна зробити в синергії з виробництвом продуктів харчування і відновленням здоров’я ґрунту.
- Співіснування можливе: Крім деградованих земель, відновлювані джерела енергії можуть співіснувати з сільським господарством і природою. Інтеграція сонячної енергетики з наявною сільськогосподарською діяльністю можлива завдяки стандартам подвійного призначення, таким як agri-PV. Завдяки надійним заходам щодо пом’якшення наслідків країни ЄС можуть досягти цілей як відновлюваної енергетики, так і відновлення природи, забезпечуючи при цьому синергію між ними. Для цього потрібно 16,7% земель за межами поточних природоохоронних територій.
Довідково. Агрофотовольтаїчні системи (agri-PV) відрізняються від звичайних наземних сонячних електростанцій тим, що не просто займають відкриті простори: вони дозволяють одночасно продукувати електроенергію і вирощувати харчові продукти, причому з вищою врожайністю (деякі культури ростуть краще за певного затінення). Сонячні батареї можна розташувати так, щоб забезпечити рослинам потрібну кількість сонячного світла, а надлишок сонячного світла може бути зібраний для отримання електроенергії.
- Солідарність і взаємозв’язок: Німеччина та Італія не мають достатньої кількості придатних земель для відновлюваних джерел енергії, якщо не враховувати природні заповідники та продуктивні сільськогосподарські райони. На противагу цьому, Іспанія і Румунія мають достатні площі, що значно перевищує їхні потреби в енергії. Європейська «супермережа» має важливе значення для підключення ресурсів, збалансування розподілу енергії і досягнення декарбонізації в масштабах ЄС шляхом співпраці та скорочення відходів.
Нова Директива ЄС про відновлювану енергетику (RED) зобов’язує держави-члени визначати «зони прискорення» для проєктів відновлюваної енергетики, де процеси затвердження будуть спрощені, потенційно в обхід деяких вимог екологічного законодавства. Це викликало занепокоєння щодо потенційних конфліктів через зміну землекористування або нездатність співіснувати з охороною природи та потребами громади. У звіті уточнюється, що багаті на біорізноманіття зони та продуктивні сільськогосподарські угіддя не повинні бути поставлені під загрозу для досягнення 100% відновлюваних джерел енергії в Європі.
Стратегічне просторове планування, високі екологічні стандарти та залучення місцевих громад мають важливе значення для позитивного для природи та інклюзивного переходу до відновлюваних джерел енергії.
Детальніша інформація: