На початку вересня 2024 року повінь спустошила частини Центральної Європи, затопивши Польщу, Румунію, Словаччину, Австрію, Чехію, Італію та Німеччину проливним дощем і вбивши 24 людини. «Національний герой», «Король золота» та «Водосховище Рацибуж Велике» – це лише деякі з пестливих назв, які мешканці дали водосховищу, яке захищало міста Ополе та Вроцлав від бурі «Борис».
Розташоване на річці Одер, протипаводкове водосховище було побудовано відповідно до уроків «повені століття» 1997 року, яка спустошила два міста. На будівництво пішло 10 років і близько 2 млрд злотих (469 млн євро), а два села довелося переселити. Частина коштів надійшла від ЄС і Світового банку.
Водосховище площею приблизно 26 км2 було створене у 2020 році. Воно має здатність утримувати 185 млн м3 паводкової води. Водосховище пройшло випробування, ефективно згладивши гігантську хвилю повені на річці Одер, коли у вересні проливні дощі затопили Центральну Європу.
Пам’ятаючи про катастрофу 1997 року, мешканці Ополе та Вроцлава з тривогою спостерігали, як зростає рівень води у річці, але вода не заливала вулиці чи будинки. Деякі місця, не охоплені системою водосховища Нижній Рацибуж, постраждали від сильних повеней, оскільки кількість опадів лише за 4 дні дорівнювала шестимісячному обсягу.
У вересні шторм «Борис» приніс найсильніші опади, коли-небудь зареєстровані в Центральній Європі, охопивши надзвичайно велику територію. Незважаючи на те, що шторм був добре прогнозований і були проведені різні підготовчі заходи, він виявився смертоносним, що підкреслює потребу у більш довгостроковому захисті – такому, який забезпечує водосховище Нижній Рацибуж.
Ополе і Вроцлав були не єдиними містами, де активні заходи допомогли запобігти повеням. Відень залишився відносно неушкодженим завдяки ефективній системі управління повенями. У місті довелося евакуювати мешканців лише 15 будинків. Це доказ того, що інвестиції, зроблені після повеней у 2002 та 2013 роках, окупилися. Протиповенева система Відня може пропускати 14 тис. м3 води на секунду, а це означає, що вона змогла ефективно впоратися з 10 тис. м3 повеневих вод, викликаних штормом «Борис». Канал боротьби з повенями в Новому Дунаї та штучний острів Дунай, побудований у 1970-х роках, також допомогли запобігти розливу річки.
Детальніша інформація: