20 березня 2024 року Верховна Рада України схвалила в цілому законопроєкт № 9456 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану», який має розблокувати експорт біогазу до ЄС.
Україна має найбільшу в Європі площу сільськогосподарських земель, і, відповідно, один із найкращих у світі потенціалів аграрної сировини для виробництва біометану. З урахуванням біомаси з покривних культур, які можуть бути вирощені на 20% ріллі, потенціал виробництва біометану в Україні становить 21,8 млрд м3/рік.
Біометан абсолютно готовий для закачування в газову мережу. Не потрібні інвестиції у модернізацію газорозподільних і газотранспортних систем (ГТС і ГРС) і газового обладнання (газові пальники, двигуни, турбіни). Україна має розвинені газорозподільні та газотранспортну системи. Практично у кожній точці території можна знайти газову трубу, в яку можливо подати вироблений біометан.
Слід зазначити, що Україна та ЄС підписали Меморандум про взаєморозуміння між Україною та Європейським Союзом щодо стратегічного партнерства у сфері біометану, водню та інших синтетичних газів.
Ухвалений законопроєкт передбачає, що митне оформлення біометану, що переміщується трубопровідним транспортом, здійснюється у порядку, передбаченому для природного газу. Це означає, що митні процедури, чинні для природного газу, поширюватимуть свою дію на біометан. Крім того, митне оформлення біометану здійснюватиметься за кожним пунктом приймання-передачі газу окремо.
Для експорту біометану з України виробники біометану повинні бути:
- зареєстровані в реєстрі біометану;
- підключені до газотранспортної або газорозподільчої системи з використанням автоматичного потокового приладу (автоматичного хроматографа) та вузла обліку газу.
Тепер потрібно:
- Внести зміни в наказ Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 629 «Про митні формальності на трубопровідному транспорті та лініях електропередачі».
- Внести зміни в наказ Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 448 «Про затвердження Переліку товарів, митне оформлення яких здійснюється Енергетичною митницею Державної митної служби України».
- Чітко визначити на рівні Уряду яке міністерство і посадова особа відповідають в Україні за розвиток виробництва біометану. Встановити їм персональні KPI (ключові показники ефективності) з цих питань.
- Розробити і затвердити дорожню карту і стратегію розвитку галузі.
Після прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку виробництва біометану» з 2021 року в Україні розпочалося будівництво біометанових заводів. Наразі вже завершене будівництво двох заводів, а декілька об’єктів у процесі будівництва. Протягом 2024-2025 років заплановане відкриття 10 нових об’єктів із потужністю від 1,5 млн м3 біометану на рік кожен.
У перспективі Україна до 2030 року може досягти виробництва до 1 млрд м3 біометану на рік, а до 2050 року – до 20 млрд м3/рік. Україна може стати повноцінним партнером ЄС, бо має надійну газотранспортну мережу і, як аграрна держава, практично невичерпну сировинну базу.
Детальніша інформація: