Кабінет Міністрів України затвердив «Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами» (постанова № 1278 від 5 грудня 2023 року). Документ схвалено для продовження реалізації реформи, яка є частиною зобов’язань України на шляху до ЄС. 

Документ встановлює:

  • порядок отримання ліцензії підприємствами, які мають намір працювати з небезпечним відходами: здійснювати їх збір, зберігання, оброблення, видалення;
  • організаційні, кадрові і технологічні вимоги до таких підприємств та їх устаткування. 

Лише за офіційною статистикою до війни в Україні щороку утворювалося понад 500 тис. тонн небезпечних відходів. Місця складування таких відходів переважно не відповідали вимогам екологічної безпеки. Більшість з них або були заповнені на 90% від проєктної потужності, або взагалі переповнені.  Окрема проблема – утилізація таких відходів лише на папері та демпінг цін на ринку. Це призводило до потрапляння відходів на звалища або у лісосмуги. 

Тепер, щоб мати право здійснювати операції з небезпечними відходами, підприємствам потрібно зробити два кроки:

1. Пройти передліцензійну перевірку. Такі перевірки проводитимуть за заявами суб’єктів господарювання працівники Міндовкілля. Зокрема, безпосередньо на місці встановлюватимуть наявність і відповідність матеріально-технічної бази підприємства технологічним вимогам, правилам технічної експлуатації установок і техрегламентам.  

Міністерством вже затверджено Порядок здійснення відповідних перевірок. Документ зареєстрований у Міністерстві юстиції 4 грудня 2023 року за №2099/41155.

Тож суб’єкти господарювання можуть заходити на Інформаційну систему управління відходами на ЕкоСистемі та подавати заяви на проходження перевірки. У разі наявності особистого кабінету така дія займатиме декілька хвилин – система автоматично згенерує заяву із наявних у неї даних. 

2. Подати документи для отримання ліцензії відповідно до затверджених Ліцензійних умов. 

Такий підхід дозволить Україні вирішити накопичені проблеми із небезпечними відходами, забезпечити належний рівень екологічної безпеки в країні та рухатися далі «дорожньою картою» реалізації реформ і приєднання до ЄС. 

Детальніша інформація: