Дослідження, проведене за підтримки ООН, свідчить, що великі країни-виробники викопного палива планують видобувати у 2030 році більш ніж удвічі більше викопного палива, ніж це узгоджується з метою Паризької кліматичної угоди щодо обмеження глобального підвищення температури.
Звіт про прогалини у виробництві за 2023 рік (Production Gap Report 2023), опублікований 8 листопада 2023 року, був підготовлений Стокгольмським інститутом навколишнього середовища, Climate Analytics, E3G, Міжнародним інститутом сталого розвитку та ЮНЕП.
Згідно з дослідженням, видобуток вугілля повинен різко скоротитися, щоб вирішити проблему зміни клімату, але урядові плани та прогнози призведуть до збільшення світового видобутку до 2030 року. Видобуток нафти і газу уряди планують збільшити як мінімум до 2050 року. І це попри часту та руйнівну спеку, посухи, повені та лісові пожежі в останні місяці. Це суперечить зобов’язанням урядів у рамках кліматичної угоди, спрямованої на утримання зростання глобальної температури нижче 1,5°C.
У звіті розглядається невідповідність між кліматичними цілями та планами видобутку викопного палива. Цей розрив залишається значною мірою незмінним з моменту його першої кількісної оцінки у 2019 році. Плани урядів щодо розширення виробництва викопного палива підривають енергетичний перехід, необхідний для досягнення нульових викидів, створюючи економічні ризики та ставлячи під сумнів майбутнє людства.
Країни повинні прагнути до майже повної відмови від видобутку та використання вугілля до 2040 року і сукупного скорочення видобутку та використання нафти і газу, як мінімум, на 75% до 2050 року порівняно з рівнем 2020 року. Але замість цього аналіз показав, що сукупно уряди планують виробляти приблизно на 110% більше викопного палива у 2030 році, ніж необхідно для обмеження потепління до 1,5°C. Це на 69% більше, ніж узгоджується з менш захисною метою в 2°C. Ці глобальні розбіжності зростуть ще більше ближче до 2050 року.
Понад 80 дослідників з більш ніж 30 країн зробили свій внесок у підготовку звіту, досліджуючи 20 основних країн-виробників викопного палива: Австралію, Бразилію, Канаду, Китай, Колумбію, Німеччину, Індію, Індонезію, Казахстан, Кувейт, Мексику, Нігерію, Норвегію, Катар, Росію, Саудівську Аравію, Південну Африку, Об’єднані Арабські Емірати, Великобританію та США.
Дослідники виявили, що, хоча більшість з країн запустили ініціативи щодо скорочення викидів, жодна з них не взяла на себе зобов’язання скоротити видобуток вугілля, нафти та газу настільки, щоб обмежити потепління до 1,5°C. Сукупно на ці країни припадає 82% виробництва та 73% споживання світового викопного палива, йдеться у звіті.
Детальніша інформація: