Компанія “Галс Агро” запустила перший біометановий завод в Україні. Підприємство на рік вироблятиме близько 3 млн кубометрів біометану, який споживатиме майже 1,5 тис. клієнтів — населення та промисловість.

Біометановий завод «Галс Агро‎» підключили до газорозподільних мереж України.   Завод збудували у 2018 році у Чернігівській області, але спочатку він працював на виробництво біогазу, з якого вироблялась електроенергія.

Завод створено на базі однієї з шести біогазових установок компанії потужністю 6,9 МВт (ел.). На збагачення подається 600 м3/годину сирого біогазу, з якого виробляється 330 м3/годину біометану (еквівалент 1,3 МВт). Сировина для виробництва біометану — відходи аграрного сектору, а саме: жом цукрового буряку після виробництва цукру, бурякова патока, рослинні залишки, силос енергетичних рослин, відходи харчових та комбікормових виробництв, гній великої рогатої худоби.

Нагадаємо, у 2023 році в Україні відкриються 5 біометанових заводів. Вони зможуть виробляти 20 млн кубометрів біометану на рік. Але щоб рентабельно виробляти біометан, потрібно, аби його вартість була на рівні 800-900 євро/тис. кубометрів.  

Загальний потенціал виробництва біометану в Україні становить щонайменше 7,8 млрд м3 або 25% від поточного споживання природного газу (розрахунки станом на 2018 рік).

У 2021 році був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку виробництва біометану».

У березні 2022 року Європейська комісія оприлюднила свій план RePowerEU, що передбачає заходи щодо скорочення імпорту російського газу більш ніж на дві третини у 2022 році. Частина стратегії REPowerEU спрямована на дослідження альтернативних видів енергії, зокрема біометану. У відповідному плані дій ЄС має намір стимулювати галузь і досягти виробництва біометану обсягом 35 млрд кубометрів на рік до 2030 року. Україна може стати важливим елементом цього процесу. Зараз сумарне виробництво біогазу та біометану в ЄС становить близько 18 млрд кубометрів на рік і задовольняє 4,6% попиту на природний газ в ЄС. 

Детальніша інформація: