8 жовтня 2023 року набрав чинності  Закон України «Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів» (РВПЗ). Тепер підприємства-забруднювачі матимуть 6 місяців, щоб внести дані про свої об’єкти до РВПЗ. Міндовкілля України на загальнонаціональній платформі ЕкоСистема створило сервіс, за допомогою якого можна швидко та без зайвих витрат зареєструвати установки, які можуть впливати на викиди та перенесення забруднювачів і відходів.

У 2016 році Україна ратифікувала «Протокол про реєстр викидів та перенесення забруднювачів» до «Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі ухвалення рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля». Документ передбачає прийняття відповідного законодавства з метою створення та впровадження національного РВПЗ, що сприятиме участі громадськості у процесі ухвалення рішень, що стосуються довкілля. 20 вересня 2022 року в Україні прийнято Закон «Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів». Створення РВПЗ  також передбачено Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.

Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів створюється за аналогією з європейським; єдина відмінність – більш зручна та проста онлайн процедура. Вже за 2 роки український реєстр планують інтегрувати з європейським. Відтак Україна зможе обмінюватися актуальними, верифікованими даними з компетентним органам ЄС та синхронізувати власну довкіллєву політику. 

Першим етапом у формуванні РВПЗ стане реєстрація суб’єктів господарювання. Вона здійснюватиметься без участі чиновників. Реєструвати зможе особисто керівник підприємства або довірена особа. Далі, дотримуючись підказок, суб’єкти господарювання вноситимуть всі необхідні дані про свої установки.

На другому етапі формування РВПЗ підприємства подаватимуть звітність. Варто зазначити, що відомості з Національного РВПЗ будуть відкритими. Тож громадськість матиме вільний доступ до інформації про кожне підприємство, діяльність якого впливає на довкілля. Таким чином, Україна виконає важливу частину своїх міжнародних зобов’язань відповідно до Оргуської конвенції  та Протоколу про реєстри викидів та перенесення забруднювачів. 

Детальніша інформація: