3 квітня 2024 року під час зустрічі міністрів транспорту в Брюсселі була підписана Європейська декларація про велосипедний рух. Незважаючи на те, що вона не має юридичної сили, прихильники велосипедного руху привітали зобов’язання урядів і депутатів Європарламенту зробити Європу більш дружньою до велосипедистів. Це зобов’язання є важливим визнанням переваг велосипедного руху для здоров’я і довкілля та важливою віхою в транспортній політиці ЄС.
Їзда на велосипеді є «одним із найбільш сталих, здорових і ефективних» способів скорочення викидів парникових газів, погодилися уряди ЄС, оскільки вони взяли на себе зобов’язання побудувати більше велосипедних доріжок і безпечних місць для паркування, підвищити безпеку для велосипедистів та просувати схеми заохочення переходу з чотирьох коліс на два.
Уряди зобов’язуються «значно збільшити безпечну та узгоджену велосипедну інфраструктуру по всій Європі» та підвищити безпеку для велосипедистів, «зокрема, шляхом фізичного відокремлення велосипедних доріжок від моторизованого транспорту, де це доречно, або шляхом забезпечення безпечної швидкості у змішаному русі».
Європейська федерація велосипедистів привітала цю декларацію, оскільки вона має потенціал для розкриття переваг їзди на велосипеді для мільйонів європейських громадян.
Декларацію також схвалив Європейський Парламент, який на початку 2023 року закликав виконавчу владу ЄС розробити спеціальну велосипедну стратегію з метою подвоєння кількості кілометрів, пройдених на велосипеді по всьому ЄС до 2030 року.
Також, сприяючи імпульсу, створеному сплеском велосипедного руху та розгортанням велосипедних маршрутів під час пандемії ковіду, країни-члени ЄС, які виступають за велосипеди – Бельгія, Люксембург, Австрія, Ірландія, Данія та Нідерланди – підготували власну декларацію у 2022 році. Згодом до них приєдналися ще 10 країн, включно з Францією та Іспанією.
На міністерському саміті також було прийнято Брюссельську декларацію про «мобільність завтрашнього дня», яка, крім повторення основних пунктів угоди про велосипедний рух, також закликала наступну Комісію зробити «модальний перехід до залізничного транспорту центральною метою європейської політики мобільності».
Детальніша інформація: