30 квітня 2024 року Європейська Комісія виділила майже 720 млн євро на 7 проєктів з виробництва відновлюваного водню в Європі. Проєкти були відібрані за результатами першого конкурсного тендеру в рамках Європейського водневого банку (Hydrogen Bank). Кошти для цього аукціону надходять з доходів Системи торгівлі викидами ЄС. 

7 відібраних проєктів стали переможцями аукціону, на який загалом надійшло 132 заявки. Разом переможці торгів планують виробляти 1,58 млн тонн відновлюваного водню протягом десяти років, уникаючи викидів понад 10 млн тонн CO2. Відібрані проєкти розташовані у чотирьох країнах Європи. Вони подали заявки від 0,37 до 0,48 євро за кілограм виробленого відновлюваного водню, а також відповідали іншим кваліфікаційним вимогам. 

Домінуючими виявилися проєкти, розташовані на Піренейському півострові. Після них перевагу отримали проєкти, близькі до північних гідроелектростанцій. Три іспанські та 2 португальські проєкти разом виграли понад 590 млн євро, а решта 126 млн євро пішли на 2 проєкти в Норвегії та Фінляндії.

Переможці торгів вироблятимуть відновлюваний водень в Європі та отримають субсидію, щоб подолати різницю в ціні між їхніми виробничими витратами та ринковою ціною на водень, яка наразі визначається невідновлюваними виробниками. Субсидія, яку отримають проєкти, становить від 8 до 245 млн євро. Отже, Європейський водневий банк робить свій внесок у розширення виробництва екологічно чистого палива, що сприятиме декарбонізації європейської промисловості. 

Сім відібраних проєктів розпочнуть підготовку індивідуальних грантових угод з Європейським виконавчим агентством з питань клімату, інфраструктури та навколишнього середовища (CINEA). Очікується, що ці угоди будуть підписані не пізніше листопада 2024 року. Відібрані проєкти повинні будуть розпочати виробництво відновлюваного водню протягом максимум 5 років після підписання грантової угоди. Вони отримуватимуть призначену субсидію з фіксованою премією на термін до 10 років за сертифіковане та перевірене виробництво водню з відновлюваних джерел.

Крім того, завдяки новому механізму «Аукціони як послуга» Німеччина надала 350 млн євро національного фінансування для проєктів з найвищим рейтингом у Німеччині, які не відповідають вимогам для підтримки на рівні ЄС, але відповідають критеріям прийнятності. Німецька влада відбиратиме проєкти-переможці. Схема «Аукціони як послуга» відкрита для всіх держав-членів, що дозволяє їм скористатися перевагами аукціонної платформи рівня ЄС та надавати національне фінансування додатковим проєктам. Комісія запрошує інші держави-члени скористатися цією послугою для майбутніх аукціонів.

Єврокомісія планує запустити другий європейський аукціон Hydrogen Bank до кінця 2024 року. Він спиратиметься на уроки, отримані з цього пілотного аукціону, а також проводитиме подальші консультації із зацікавленими сторонами перед запуском наступного аукціону.

Детальніша інформація: