Рослини реагують на сезонні зміни брунькуванням, розпусканням листя та цвітінням. Оскільки зміна клімату впливає на фенологічні стадії у життєвому циклі рослин, доступ до даних про фенологічні зміни у багатьох різних рослинах та місцях їх поширення можна використати, щоб зробити висновки про фактичні зміни клімату.
Однак для цього потрібні великі обсяги даних, які важко зібрати без участі науковців.
Дослідницька група під керівництвом Німецького центру інтегративних досліджень біорізноманіття і Лейпцизького університету розробила алгоритм, який аналізує дані спостережень за допомогою додатку Flora Incognita.
Мобільний додаток Flora Incognita дозволяє користувачам ідентифікувати рослини і записувати дані з точними координатами та часом.
Дослідники розробили алгоритм, який базується на близько 10 мільйонах спостережень майже 3000 видів рослин, ідентифікованих у період між 2018 і 2021 роками в Німеччині користувачами Flora Incognita.
Результати показують, що кожна рослина має власний період цвітіння та росту, а також дозволяють вивчати екологічні закономірності і сезонні зміни.
Наприклад, екосистеми річок відрізняються від гірських, оскільки фенологічна фаза починається пізніше.
Алгоритм також враховує тенденції спостережень користувачів Flora Incognita, чий збір даних далекий від систематичного. Наприклад, користувачі фіксують більше спостережень у вихідні та в густонаселених районах.
Загалом алгоритм можна використовувати для кращого аналізу впливу цих змін на взаємодію рослин і комах-запилювачів та у подальшому на продовольчу безпеку.
Фенологічна фаза – це такий етап в річному циклі розвитку рослини і її окремих органів, який характеризується явно вираженими зовнішніми морфологічними змінами (ріст, цвітіння, плодоношення тощо).
Детальніша інформація: