На перший погляд може здатися, що циркулярна економіка пов’язана лише із побудовою системи управління відходами. Але, насамперед, для країн ЄС це концепція, яка передбачає зменшення використання природних ресурсів.
За оцінками експертів, за останні 50 років видобуток природних ресурсів у світі зріс втричі. Фінляндія є одним із найбільших “споживачів”. Так, у 2021 році кожен фін споживав 47 тонн природних ресурсів, тоді як середній показник по ЄС складає 15 тонн на людину. При цьому, в ЄС рівень рециклінгу становить 12%, а в Фінляндії – 4,5%. Відтак Фінляндія є однією з перших країн ЄС, яка встановила цільові показники зменшення споживання природних ресурсів.
Управління відходами фіни розглядають як чи не останній крок в побудові циркулярної економіки. На перших щаблях такі інструменти, як раціональний підхід до:
- планування та проєктування виробів і продукції – з довшим терміном експлуатації, можливістю ремонту тощо;
- виробничого процесу – мінімальне можливе використання енергії та необхідного матеріалу тощо;
- використання виробів – зважений підхід до придбання товарів, їх довший термін використання, надання “другого життя” тощо.
Наприклад, такий інструмент, як повторне використання виробів, дуже широко застосовують у текстильній галузі Фінляндії. У середньому за рік кожен фін купує до 40 одиниць одягу. Кількість щорічних текстильних відходів у країні становить 92 мільйони кілограм. Це 16-17 кілограм на кожного мешканця. Обсяги продажу текстилю зростають, а це означає, що все більше одягу лежить у шафах невикористаним. Його вартість експерти оцінюють у 6 мільярдів євро.
Один з інструментів для вирішення проблеми – повторне використання. Експерти прогнозують, що частка секонд-хенду на загальному ринку буде зростати. Так, наприклад, у Фінляндії 64% представників покоління Z розпочинають свої закупівлі саме в магазинах секонд-хенду. Зі збільшенням рівня їх купівельної спроможності зростатимуть і обсяги придбання такої продукції.
При цьому, за оцінками експертів, продовження терміну життя текстильного виробу на 9 місяців знижує вуглецевий слід всієї галузі на 20-30%. Крім того, таке повторне використання текстилю може призвести до збільшення кількості робочих місць на 5 тисяч та понад 1,5 мільярди євро інвестицій у текстильну галузь.
На 95% можна знизити вуглецевий слід і у сфері будівництва за рахунок повторного використання матеріалів. У Фінляндії вже реалізуються відповідні пілотні проєкти – для будівництва нових будівель та облаштування вулиць.
Наприклад, у місті Тампере з розібраної навчальної установи та клініки отримали 42 тисячі цеглин, які вже використовують для будівництва нового житлового об’єкта. Іншу будівлю розібрали на залізобетонні плити, з яких звели житловий об’єкт та планують створити ще й промисловий комплекс.
Детальніша інформація: