У Вірменії, Азербайджані, Грузії, Молдові та Україні програма «EU4Environment – водні ресурси та екологічні дані» демонструє, як стратегічне управління водними ресурсами та природоорієнтовані рішення сприяють боротьбі з гострою нестачею води.
Країни Східного партнерства (СхП) зіштовхуються із нестачею води, обмеженими даними про фактичний забір води та дедалі частішими посухами внаслідок зміни клімату. Завдання програми EU4Environment полягає у тому, щоб надати цим країнам ефективні інструменти та поділитися управлінськими практиками ЄС для розв’язання цих проблем. Загальна мета полягає в тому, щоб забезпечити справедливий розподіл водних ресурсів між сільським господарством, промисловістю та потребами у питній воді, одночасно захищаючи водні екосистеми.
Програма EU4Environment спеціально для країн Східного партнерства розробила «Посібник з кількісного планування управління водними ресурсами на місцевому рівні». Цей посібник містить п’ятиетапний підхід до розробки ефективних планів управління водними ресурсами, включно з розрахунком екологічних потоків, необхідних для здоров’я екосистем, і визначенням водного балансу.
Дотримуючись цієї методології, програма підтримує пілотний кількісний план управління водними ресурсами (або план розподілу води) для суббасейну Касах у Вірменії – перший у своєму роді в цьому регіоні. Цей підхід спрямований на забезпечення справедливого розподілу води та підкреслює важливість діалогу з місцевими зацікавленими сторонами.
Крім того, програма просуває природоорієнтовані рішення для підвищення здатності ландшафту утримувати та повільно вивільняти воду, тим самим пом’якшуючи наслідки посухи. Каталог природоорієнтованих рішень, що розробляється, містить ефективні рішення для розв’язання проблеми забору води або відведення потоку в сільському господарстві, що значно збільшує кількість води, яка міститься у ґрунтах.
Науковці Вірменії вважають, що у контексті спостережуваних і прогнозованих наслідків зміни клімату поточні практики використання води необхідно переглянути і краще координувати, використовувати науково обґрунтовані інструменти планування, надійні дані та залучати всіх водокористувачів для забезпечення сталого управління водними ресурсами. Усі ці заходи призвели до глибшого розуміння процесів планування, підвищення обізнаності про природоорієнтовані рішення та більшого визнання участі зацікавлених сторін в управлінні водними ресурсами, особливо щодо кількості води.
Ініціатива Вірменії слугує моделлю для інших країн Східного партнерства, які зіштовхуються із подібними викликами.
Детальніша інформація: