Впровадження комплексного підходу до управління водними ресурсами в Гімарайнші призвело до чудових результатів щодо економії води.
Муніципалітет Гімарайнш (Португалія) зіштовхнувся зі значними проблемами в управлінні водними ресурсами, включно з втратами води, якістю річкової води і дисперсністю території.
Працюючи з ключовими зацікавленими сторонами, такими як місцева влада, громадські організації, навчальні заклади, університети і приватний сектор, муніципалітет вирішує проблеми водопостачання, з якими сьогодні зіштовхується місто. У період з 2017 по 2024 рік стратегія муніципалітету призвела до значного скорочення втрат води на 16%.
У чому полягають основні проблеми?
Дифузна та розсіяна структура розселення регіону ускладнює ефективний розподіл та управління водними ресурсами. Тому вкрай важливо впроваджувати передові заходи моніторингу, виявлення протікань і контроль забруднення для захисту водних ресурсів і забезпечення сталого розвитку.
Основними цілями стратегії муніципалітету “Зелений перехід до 2030 року” щодо води є зменшення втрат води, покращення якості послуг, стабілізація тиску у трубопроводах і мінімізація вуглецевого сліду, пов’язаного з видобутком і розподілом води.
Основні виклики включають отримання фінансування для заміни трубопроводів, забезпечення поточних процедур заміни і проведення високоякісних та ефективних ремонтних робіт за участі кваліфікованого персоналу.
Реалізується кілька інноваційних стратегій:
- зони вимірювання та контролю: усі 195 зон подачі води контролюються для забезпечення ефективного водокористування;
- активне виявлення протікань: спеціалізовані команди своєчасно виявляють невидимі протікання, зменшуючи втрати води та запобігаючи пошкодженню інфраструктури;
- управління тиском: використання 175 редукційних клапанів для підтримки оптимальних умов експлуатації та продовження терміну служби розподільної інфраструктури;
- заміна трубопроводів: короткострокові та середньострокові плани націлені на критичні та пріоритетні компоненти для заміни;
- повторне використання води в басейнах: інноваційний пілотний проєкт перепрофілює воду, що скидається з муніципальних басейнів, для прибирання вулиць, включаючи центральну частину міста, віднесену до об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО – це сприяє циркулярному використанню води;
- стратегії економії води: підвищення ефективності використання води шляхом зменшення споживання води у будівлях, що перебувають у комунальній власності, за допомогою цілеспрямованих природоохоронних заходів, передових технологій водозбереження і нарощування потенціалу людських ресурсів;
- громадські фонтанчики для води: збільшення кількості громадських фонтанчиків забезпечує рівний доступ до чистої питної води для всіх жителів, сприяючи здоров’ю населення, а також зменшуючи використання пластикових пляшок.
Результати цих ініціатив:
- 100% моніторинг зон постачання;
- покращене виявлення протікань і швидший ремонт;
- краще управління тиском, що продовжує термін служби обладнання;
- значне скорочення втрат води на 16% у період з 2017 по 2024 роки;
- успішна реалізація та реплікація проєкту повторного використання води в басейні, що дозволяє зберегти значні обсяги води (30 тис. л/добу);
- розширений доступ населення до води через нові громадські фонтани, які забезпечують водою всіх громадян.
Залучення громади до екологічної освіти через такі проєкти, як «Ave For All», «План дій щодо циркулярності води» та «Зелені бригади» сприяло формуванню культури сталого розвитку. Ці ініціативи підтримуються завдяки постійному моніторингу, залученню громади та інтеграції інноваційних практик у плани управління містом.
Комплексний підхід Гімарайнша до управління водними ресурсами демонструє значне покращення ефективності та сталості. Ця модель може надихнути інші міста на прийняття подібних стратегій, сприяючи досягненню ширших кліматичних цілей.
Детальніша інформація: