Політика пом’якшення наслідків зміни клімату, яка зменшує забруднення повітря та пропагує здоровий спосіб життя, може врятувати понад 2 млн життів в Англії та Уельсі до 2050 року.
Британські дослідники здійснили кількісну оцінку впливу різних політичних дій на здоров’я населення в Англії та Уельсі. Парадоксально, але дослідники відзначають, що деякі дії, які зменшують викиди, також потенційно можуть призвести до негативних наслідків для здоров’я, таких як зниження вентиляції в будинках, більший ризик дорожнього травматизму через їзду на велосипеді та можливі негативні наслідки від більшої кількості рослинних дієт. Ці потенційні негативні наслідки потрібно збалансувати з позитивними.
Як правило, більшість досліджень розглядають вплив дій на здоров’я в окремих секторах, наприклад, енергетиці чи житловому будівництві. У цьому випадку дослідники провели багатосекторальне моделювання, щоб надати докази комбінованого впливу на здоров’я політики пом’якшення наслідків зміни клімату в енергетиці, транспорті, житловому будівництві та продовольчій політиці. Дослідники кількісно оцінили вплив на смертність шести політичних дій:
- перехід на транспортне паливо з низьким рівнем викидів;
- перехід на домашнє енергетичне паливо з низьким рівнем викидів;
- підвищення енергоефективності будинку;
- збільшення активних подорожей;
- зниження споживання червоного м’яса та його заміна на рослинне харчування.
Дослідники порівняли вплив на здоров’я двох шляхів: Збалансованого шляху технологічних і поведінкових заходів Комітету зі зміни клімату Великобританії та Шляху широкого залучення, який передбачає більш суттєві зміни у поведінці споживачів. Обидва шляхи мають схожість у своїх стратегіях декарбонізації, наприклад, поступова відмова від газу до 2035 року та від двигунів внутрішнього згоряння до 2050 року.
Відповідно до Збалансованого шляху, середня концентрація PM2,5 знизиться на 27% до 2050 року (порівняно з рівнем 2020 року), і близько 16% скорочення викидів відбудеться лише за рахунок змін у поведінці споживачів (наприклад, за рахунок скорочення споживання м’яса та молочних продуктів на 35%).
Відповідно до Шляху широкої взаємодії, споживання м’ясних і молочних продуктів скоротиться на 50% до 2050 року, і до третини автомобільних поїздок будуть замінені на ходьбу, їзду на велосипеді або громадському транспорті (порівняно з 17% на Збалансованому шляху). Це призведе до скорочення викидів на 19% лише за рахунок зміни поведінки. Цей шлях досягає дещо більшого зменшення забруднення повітря дрібними твердими частинками (PM2,5) – на 33% порівняно з базовим сценарієм.
Спільні дії в рамках Збалансованого шляху додають більш ніж 2 млн сукупних років життя, отриманих протягом 2021-2050 років. Тим часом передбачуваний приріст у рамках Шляху широкої взаємодії відповідає майже 2,5 млн років життя до 2050 року. Найбільший внесок у поліпшення здоров’я робить енергоефективність будинку, яка додає понад 800 тис. років життя до 2050 року завдяки меншій кількості смертей взимку та зменшенню забруднювачів повітря в приміщеннях (за умови хорошої вентиляції).
Зменшення забруднення повітря у приміщеннях і на відкритому повітрі, скорочення споживання м’яса і молочних продуктів, а також більше використання їзди на велосипеді і піших прогулянок можуть запобігти 2 млн передчасних смертей до 2050 року.
Хоча дослідження стосується Великобританії, метод може бути адаптований для країн ЄС, де результати, ймовірно, будуть подібними.
Детальніша інформація: