Широкомасштабна місія ЄС з адаптації до зміни клімату підтримує понад 300 регіонів, міст і місцевих органів влади ЄС у їхніх зусиллях, спрямованих на підвищення стійкості до наслідків зміни клімату, включаючи аспекти охорони здоров’я.

Кліматична криза робить хвилі тепла більш тривалими, частими та інтенсивними. Спека впливає на здоров’я. У крайніх випадках спека може призвести до смерті: влітку 2022 року в Іспанії було зареєстровано понад 4 600 смертей, пов’язаних із температурою, що перевищує 40°C. 

Проблема найбільш актуальна у містах, оскільки будівлі та дороги поглинають і зберігають тепло, рослинний покрив часто зменшується, а водойм стає менше. Це означає, що міські райони, як правило, значно тепліші порівняно із сусідніми сільськими районами – явище, яке називається «міський острів тепла». 

Одним зі способів вирішення проблеми підвищення температури у забудованих районах є використання власних природних ресурсів або того, що експерти називають «природними рішеннями». Згідно з науковими дослідженнями, збільшення площі дерев до 30% у містах може запобігти майже 40% смертей, пов’язаних із міськими островами тепла.

На додаток до оголошеного у 2022 році зобов’язання «Три мільярди дерев» для збільшення площі дерев по всій Європі до 2030 року, ЄС також фінансує невеликі місцеві проєкти, що використовують природний ефект охолодження, забезпечуваний рослинністю, щоб захистити міських жителів від екстремальних температур. 

Ось кілька прикладів того, як ЄС допомагає європейцям краще підготуватися до хвиль тепла та захистити себе від їхніх серйозних наслідків: 

  • У рамках проєкту LIFE LUNGS на околицях Лісабона в Португалії до 2024 року буде створено зелені зони на площі понад 100 га завдяки висадці дерев і лучних трав.
  • Проєкт LIFE Green Heart значно збільшить площу зеленої поверхні в Тулузі, Франція, знизивши температуру в місті приблизно на 3°C під час хвиль тепла.
  • Проєкт LIFE@Urban Roofs у Роттердамі, Нідерланди, спрямований на створення по всьому місту зелених дахів. 
  • У Польщі проєкт LIFE Archiclima допомагає адаптувати великі будівлі (наприклад, торгові центри та аеропорти) до екстремальної спеки. Пілотний проєкт в аеропорту  Катовіце планується відтворити ще у 32 місцях по всьому ЄС шляхом озеленення дахів, стін і відкритих просторів великих споруд. У результаті очікується, що середні температури на околицях міст впадуть приблизно на 2°C під час хвиль тепла.

Крім «природних рішень» застосовуються інформаційні технології:

  • Проєкт LIFE PACT, розпочатий у Левені, Бельгія, розробляє цифровий інструмент, який дасть змогу людям реєструвати дерева, які вони садять, та інші природні рішення, які вони застосовують у своїх садах. Вони зможуть порівнювати прогрес своїх «зелених проєктів» з іншими проєктами через онлайн-платформу. Ця платформа також допоможе місту відстежувати зелені насадження на приватних територіях.
  • У рамках проєкту LIFE TreeCheck, що діє в Чехії, Словаччині, Угорщині та Польщі, було розроблено два окремі ІТ-інструменти для адаптації до зміни клімату. Додаток Tree Check для смартфонів дозволяє людям визначати види дерев. Додаток Tree Check Pro  дає можливість містобудівникам максимально поєднувати свої плани з висадкою дерев у місті з метою зниження температури у місті в літній період. 
  • У рамках проєкту LIFECOOLCITY створюються дві IT-системи для адаптації до зміни клімату. «Система EUROPE» буде оцінювати зелену інфраструктуру в 10 000 містах по всьому ЄС, тоді як «система CITY» буде працювати у Вроцлаві, Польща, щоб визначити, де в місті найбільше потрібні природні рішення, такі як посадка нових рослин. 
  • Завдяки міській системі прогнозування тепла, проєкт LIFE ASTI допомагає європейським громадянам адаптуватися до наслідків підвищення температури. Проєкт, що діє у трьох середземноморських містах – Римі (Італія), Салоніках (Греція) та Іракліоні (Греція) – включає встановлення станцій моніторингу погоди і створення системи попередження для інформування громадян через мобільний додаток про те, коли температура може бути небезпечна для їхнього здоров’я.

Слід зазначити, що дії на місцевому рівні є елементами ширшої європейської політики.  Адаптація до зміни клімату лежить в основі Європейського кліматичного закону (стаття 5). Політика ЄС спрямована на те, щоб зробити суспільство більш стійким до наслідків кліматичної кризи. Ключовим аспектом цієї політики є здоров’я населення.  

Детальніша інформація: