Семирічний проєкт LIFE AMPHICON вартістю 8 млн євро – скорочення від AMPHIbian CONservation and Habitat Recovery (збереження земноводних і відновлення середовищ існування) – має на меті зупинити десятиліття скорочення популяцій трьох основних видів земноводних на шести ділянках Natura 2000 у Словенії, Данії та Німеччині.
Програма LIFE допомагає захищати земноводних вже більше 30 років. На початку 2024 року LIFE AMPHICON і сотні інших проєктів LIFE по всій Європі отримали новий поштовх завдяки прийняттю Закону ЄС про відновлення природи. З огляду на те, що понад 80% природних середовищ існування в Європі перебувають у деградованому стані, закон спрямований на відновлення водно-болотних угідь, річок, лісів, лук і морських екосистем, а також видів, які живуть у цих екосистемах. Амфібії зазнають значного скорочення, головним чином через втрату відповідних водних і наземних середовищ існування в сільськогосподарських ландшафтах.
Проєкт LIFE AMPHICON опікується трьома видами земноводних. Це кумка червоночерева, кумка жовточерева і тритон сіроплямистий, які входять до Червоного списку МСОП і охороняються Додатком IV Директиви про середовища існування. Проєкт також приносить безпосередню користь чотирьом іншим видам земноводних: тритону гребінчастому, прудкій жабі, жабі гостромордій та райці деревний.
Варто відзначити деякі вражаючі результати, опубліковані проєктом LIFE AMPHICON. Його селекційна станція, яка всього за 2 роки випустила в дику природу понад 300 екземплярів земноводних, є першою для земноводних у Словенії і першою для сіроплямистих тритонів у Європі. Всього за 3 роки в Данії було вирощено і випущено 3,6 тис. кумок червоночеревих. У партнерстві зі словенським дорожнім агентством DRSI будується понад 60 дорожніх тунелів і 10 кілометрів огорож для захисту земноводних від руху на ключових пунктах пропуску під час їхніх щорічних міграцій.
Команда проєкту також відновила або створила 3 прибережні водно-болотні угіддя в Данії, 100 нових ставків у Словенії та понад 30 котловинних озер у Німеччині. Луки, живоплоти та інші місця зимівлі земноводних також були повернуті до життя.
Влітку 2024 року перша з трьох освітніх стежок була відкрита для відвідувачів у Люблянській болотистій місцевості в Словенії, разом з класом на відкритому повітрі, пунктом спостереження за птахами і мобільною виставкою. Передача знань, кампанії з підвищення обізнаності громадськості та освітні ініціативи є ключовими для сприяння реплікації знань і залучення громадськості до збереження земноводних.
Детальніша інформація: