Зміна клімату – це не лише підвищення температури. Потепління на планеті також має наслідки для опадів, оскільки як посухи, так і екстремальні опади стають все більш поширеними в різних частинах світу. Національні та місцеві органи влади вживають заходи для захисту життя, здоров’я та добробуту своїх громадян, а ЄС підтримує їхні зусилля заходами щодо подолання загроз, пов’язаних із водою в умовах зміни клімату.

Там, де води не вистачає, земля висихає, що призводить до неврожаю, і здоров’я людей піддається ризику через нестачу питної води. Оскільки більш тепле повітря може утримувати більше води, зміна клімату також призводить до сильніших опадів і екстремальних повеней в інших районах. Це забирає життя, руйнує будинки та інфраструктуру і лягає величезним економічним тягарем на регіони.

Підраховано, що повені призвели до майже 5600 летальних випадків і до втрат  в розмірі понад 250 млрд євро в країнах ЄС між 1980 і 2021 роками. Після таких повеней більш високі температури води прискорюють розмноження патогенних організмів, які передаються через воду, що сприяє спалахам і поширенню смертельних захворювань. На цьому негативні наслідки не закінчуються, оскільки 75% постраждалих мають проблеми з психічним здоров’ям. Враховуючи, що близько 170 тис. осіб в Європі піддаються ризику повеней щорічно, і що це число може зрости до 480 тис. до кінця століття через зміну клімату, потенційний вплив повеней в Європі  може бути величезним.

Проєкти в Європі з адаптації до зміни клімату   

У Мілані (Італія) проєкт LIFE Metro Adapt, який став переможцем кліматичної премії LIFE 2023, надав місцевим містобудівникам рекомендації щодо застосування природних рішень для запобігання затопленню та його наслідків для здоров’я. Незабаром ці рекомендації були застосовані на практиці. Наприклад, громадська автостоянка була модернізована сталою дренажною системою, а мережа каналів була відновлена для збільшення пропускної здатності.

У низинному Роттердамі (Нідерланди) ризик затоплення особливо високий. Ще один проєкт, який фінансується ЄС, використовує природні рішення для захисту місцевих жителів. За допомогою ініціативи LIFE Urban Adapt місто відновило межі річки, створило приливні парки вздовж берегів, встановило системи зберігання дощової води. Вони будуть стримувати надлишок води і давати їй можливість стікати поступово, запобігаючи повеням.

На південному заході Нідерландів за фінансової підтримки ЄС реалізується проєкт LIFE Dutch Dune Revival, завдяки якому відновлено близько 190 га дюн. В результаті люди, що живуть в цьому районі, тепер можуть розраховувати на природний захист від ризиків затоплення прибережних територій, що посилюється внаслідок підвищення рівня моря.

Проєкт LIFE NAdapta захищає здоров’я людей в Наваррі (Іспанія) шляхом вдосконалення місцевих систем управління водними ресурсами. Ризик затоплення зменшується внаслідок відновлення пошкоджених меж річок, створення механізмів раннього попередження та заохочення місцевих органів влади до розроблення планів захисту від повеней. Паралельно дефіцит води буде покриватися шляхом оцінки наявності води в регіоні та відповідної адаптації планів управління потребами у воді. Крім того, будуть модернізовані місцеві очисні споруди, щоб запобігти витоку забруднених рідин у річки під час сильних опадів і повеней.

Пам’ять про кліматичні жертви

Важливо діяти, але також важливо пам’ятати, що вже втрачено. У ЄС вшановують пам’ять тих, чиє життя вже обірвалося через кліматичну кризу. У другу річницю екстремальної повені 2021 року, яка затопила Центральну та Західну Європу із загибеллю понад 200 осіб, 15 липня 2023 року було визнано щорічним Днем ЄС пам’яті жертв глобальної кліматичної кризи. Щорічний день слугуватиме для вшанування пам’яті жертв як у Європі, так і в усьому світі, а також для підвищення обізнаності про конкретні кроки, які люди можуть зробити на своєму рівні, щоб допомогти запобігти кліматичним катастрофам.

Детальніша інформація: