Відходи будівництва та знесення становлять 40% відходів, що утворюються в Європі, проте будівельники рідко використовують перероблені матеріали. Проєкти, представлені LIFE, та інші проєкти, що фінансуються ЄС, кидають виклик застарілим підходам у будівельній галузі.

Будівельна промисловість Європи має проблеми з відходами. Відходи будівництва та знесення (CDW) відповідають за 40% усіх утворених відходів і є найбільшим потоком відходів у всьому ЄС.

65 учасників з Європейської Комісії, а також представники 14 проєктів LIFE та інших фінансованих ЄС проєктів зібралися 15-16 жовтня 2024 року на дводенну зустріч, щоб дослідити перешкоди на шляху до зменшення, повторного використання та переробки будівельних відходів, а також ознайомитися з деякими інноваційними рішеннями, які випробовують архітектори та будівельники.

Наприклад, проєкт LIFE WASTE2BUILD розробив цифровий маркетплейс, де будівельники можуть як купувати, так і продавати високоякісні перероблені будівельні матеріали з місць знесення в Тулузі (Франція) та її околицях. 

Проєкт LIFE CIRRCON виробляє залізобетон в Ірландії, Німеччині та Нідерландах, використовуючи подрібнені заповнювачі з місць знесення у поєднанні з в’яжучими речовинами, виготовленими з перероблених матеріалів. Повторне використання переробленого в’яжучого матеріалу не лише зменшує кількість відходів, а й зменшує залежність від невідновлюваних ресурсів.

Серед інших проєктів LIFE, представлених на зустрічі, були:

  • проєкт LIFE ECO TILES, який виготовляє культову італійську плитку терраццо з переробленого міського скла і керамічних відходів; 
  • проєкт CIRCWASTE, який має на меті вирішити проблемні питання у процесі переходу Фінляндії до повністю циркулярної економіки; 
  • проєкт I-LOOP LIFE (рішення із замкнутим циклом) спрямований на переробку та повторне використання скловати, яка використовується для тепло- або звукоізоляції.

Переробка та повторне використання будівельного сміття – це спільна відповідальність, яка стосується не лише будівельних компаній. Архітектори, споживачі та політики мають змінити своє ставлення, щоб підтримати циркулярність.

На зустрічі також обговорювалися останні зміни в політиці, правилах і протоколах ЄС, що стосуються CDW, включно з загальноєвропейськими критеріями щодо зменшення відходів (EoW), новим Регламентом будівельної продукції, переглянутим Протоколом ЄС щодо поводження з відходами будівництва та знесення, а також цифровими паспортами продукції та процесом CPR Acquis. 

Детальніша інформація: