12 квітня 2024 року Європейська Комісія четвертий рік поспіль оголосила 20 лауреатів премії Нового європейського Баугаузу 2024, організованої за фінансування Політики згуртованості.  Цими преміями нагороджуються видатні проєкти та ініціативи, які поєднують сталий розвиток, інклюзивність та естетику, демонструючи, як перехід до Європейського зеленого курсу може практично збагатити життя людей та громад. 

Довідково. Новий європейський Баугауз (NEB) – це творча та міждисциплінарна ініціатива, яка пов’язує Європейський зелений курс з нашим повсякденним життям. Вона прагне до відчутних змін на місцях, які покращують життя. Вона пропонує сталі  рішення для трансформації штучного середовища та способу життя. NEB поєднує сталий розвиток з хорошим дизайном, щоб зменшити вуглецевий слід, забезпечуючи при цьому інклюзивність і доступність для всіх, поважаючи різноманітні культури та традиції Європи. Активна спільнота NEB, яка налічує майже 1400 членів, зараз працює по всьому ЄС, охоплюючи мільйони європейців. 

Премія 2024 року відзначає найкращі ініціативи NEB у чотирьох категоріях:

  • возз’єднання з природою;
  • відновлення почуття приналежності;
  • пріоритезація місць і людей, які цього найбільше потребують;
  • формування індустріальної екосистеми замкнутого циклу та підтримка мислення життєвого циклу.

У кожній з чотирьох категорій створено два паралельні напрямки змагань: «Нові європейські чемпіони Баугаузу», присвячені діючим і завершеним проєктам з чіткими та позитивними результатами, та «Нові європейські висхідні зірки Баугаузу», присвячені концепціям, представленим молодими талантами віком до 30 років.  

Премія 2024 року включає спеціальну нагороду для проєктів відбудови з України, а також значну увагу до регіонів ЄС, які зіштовхуються з соціально-економічними обмеженнями або викликами зеленого переходу.

Переможцями та призерами премії New European Bauhaus Prize 2024 за реалізовані проєкти стали:

  • Map4Water: Місто «Тисяча фонтанів» (Боснія і Герцеговина), переможець в народному голосуванні, проведеному в усіх категоріях. Проєкт спрямований на картографування та покращення громадських фонтанів у Сараєво із залученням широкої громадськості, включаючи місцеву владу, громадян і туристів.
  • Лісопарк Фегет; Cluj’s Green Lung (Румунія), переможець у номінації «Возз’єднання з природою» за управління рекреацією та збереження великого лісопарку.
  • Flytevi – Blue Urban Community Garden (Швеція), проєкт посів друге місце в категорії «Возз’єднання з природою» за розширення можливостей громад за допомогою екологічних рішень для продуктів харчування та води.
  • SET Community Gardens (Нідерланди), переможець у категорії «Відновлення почуття приналежності» за об’єднання поколінь з різних соціокультурних середовищ через міський пермакультурний громадський сад і центр.
  • Concrete to Culture (Болгарія) посів друге місце в категорії «Повернення почуття приналежності» за перетворення офісного комплексу на околиці Софії на активний громадський простір.
  • Rooftop Garden (Іспанія), переможець у категорії «Пріоритет місць і людей, які цього найбільше потребують» за сприяння соціальній інтеграції людей з обмеженими можливостями через садівництво.
  • Yes We Camp (Франція), посів друге місце в категорії «Пріоритет місць і людей, які цього найбільше потребують» за розширення можливостей громад через ініціативи активації простору.
  • Сталий кампус трансформації (Люксембург), переможець у категорії «Формування циркулярної промислової екосистеми та підтримка мислення життєвого циклу» за реконструкцію будівель з використанням відновлених матеріалів для мінімізації впливу на довкілля.
  • Re-Sourcing Commons (Австрія), друге місце в категорії «Формування індустріальної екосистеми замкнутого циклу та підтримка мислення життєвого циклу» за сприяння сталому розвитку шляхом використання відновлених матеріалів та забезпечення співпраці громади в громадському парку.

Переможцями та призерами премії «Нові європейські зірки Баугаузу» за перспективні концепції стали:

  • Центр регенеративного сільського господарства (Іспанія) виграв громадське голосування в напрямі «Висхідні зірки» за зосередження уваги на сталих, екологічно чистих методах ведення сільського господарства, які сприяють біорізноманіттю.
  • Cultivating Companionship (Німеччина), переможець у категорії «Возз’єднання з природою» за пропозицію дослідницької резиденції на кукурудзяному полі для просування дизайн-мислення, орієнтованого на життя, для архітекторів і фермерів.
  • Hydroscape Lisbon (Португалія), друге місце в категорії «Возз’єднання з природою», за дослідження ролі води у життєстійкості до зміни клімату та у громадському просторі в місті.
  • Кооперативна власність громад (Угорщина), переможець у категорії «Відновлення почуття приналежності» за просування доступного житла та інклюзивності через круговий ремонт та сталі практики.
  • Co-llection (Греція), посів друге місце в категорії «Відновлення почуття приналежності» за переосмислення сільських наративів через мистецтво та співпрацю з громадою.
  • Community reBuilding (Україна), переможець у номінації «Пріоритет місць і людей, які цього найбільше потребують», за розширення можливостей громад України шляхом створення або омолодження Центрів розбудови громад.
  • Teufelsberg Transformation Lab (Німеччина), посів друге місце в категорії «Пріоритизація місць і людей, які цього найбільше потребують» за новаторство в інноваціях спільної політики через дизайн-мислення.
  • Urban_MYCOskin (Португалія), переможець у номінації «Формування промислової екосистеми замкнутого циклу та підтримка мислення життєвого циклу» за перетворення відходів на екологічно чистий цінний матеріал.
  • Станція (Бельгія), посів друге місце в категорії «Формування промислової екосистеми замкнутого циклу та підтримка мислення життєвого циклу» за пропозицію автономної робочої станції, що працює на відновлюваних джерелах енергії, для переробки сезонних врожаїв.

Переможцем і призером конкурсу «Особливе визнання зусиль з відбудови та відновлення України» стали:

  • Над Джерелом від Львівської міської ради, переможець, відзначений за відновлення занедбаної природної території для соціальної інтеграції зі збереженням екосистеми та біорізноманіття.
  • Leo States, посів друге місце за надання тимчасового житла внутрішньо переміщеним особам в Україні.

20 проєктів-переможців були відібрані з 49 фіналістів, які втілюють принципи Нового європейського Баугаузу. Вони отримають грошовий приз у розмірі до 30 тис. євро та комунікаційний пакет, який допоможе їм надалі розвивати свої проєкти або тиражувати їх у Європі.

Детальніша інформація: