Європа зіштовхнулася зі сплеском посух і повеней, що зробило водні проблеми континенту ще більш серйозними. Низка проєктів LIFE спрямовані на збереження дорогоцінних джерел води.
1. Проєкт LIFE CityRiver. Дунай, друга за довжиною річка Європи, протікає через 10 країн: від Німеччини до Чорного моря. У німецькому місті Донауверт заходи з ліквідації наслідків повеней негативно вплинули на біорізноманіття, рівень ґрунтових вод, постачання питної води, сільське господарство, здоров’я людей і середовище існування флори та фауни. LIFE CityRiver застосовує новий підхід, щоб виправити це, стабілізуючи русло річки різними способами та будуючи відносини між громадянами та їхньою річкою. Пандус завдовжки 1 км захищає 60 тис. м2 русла річки, забезпечуючи хороший прохід для риби, 800 м нерестовищ і ключові середовища існування. Важливо, що місцеві громади мають право голосу щодо свого майбутнього та процвітання своєї річки через захист прибережних територій, будівель і мостів.
2. Проєкт LIFE FRESHMAN. Прибережні піщані дюни на півночі Голландії можуть здатися незвичайним місцем для видобутку води. Тим не менш, прісна вода видобувається із цих середовищ існування з 1950-х років за допомогою керованої системи поповнення водоносного горизонту. Зміна клімату загрожує цьому джерелу через підвищення рівня моря і підвищення солоності води. Тому голландська водопровідна компанія Dunea потребувала іншого рішення. LIFE FRESHMAN дивиться на інше джерело – солонувату воду, в тих же піщаних дюнах, яку потім обробляють для пиття. Гідравлічно маніпулюючи розподілом прісних, солонуватих і солоних підземних вод, проєкт збільшує запаси місцевої прісної води, а також опріснює солонувату воду. Його основне завдання – довести, що солонуваті ґрунтові води є підходящим джерелом питної води. Завдяки цьому процесу на пілотному майданчику Meijendel у Нідерландах LIFE FRESHMAN забезпечить 88 тис. м3 додаткової питної води на рік, що дорівнює потребам у питних напоях майже 2000 осіб на рік.
3. Проєкт LIFE HIDAQUA. На заводі Hidria, який належить одній з найбільших автомобільних корпорацій Словенії, проєкт LIFE HIDAQUA займається переробкою промислових стічних вод. Вода забруднена мінералами, жиром і маслами, які неефективно видаляються при звичайному очищенні стічних вод. Застосовуючи концепції нульового скидання рідини і нульових відходів, LIFE HIDAQUA пропонує альтернативне водопостачання шляхом збору дощової води і використання переробленої та солонуватої води. Щорічно на місці очищається близько 4 тис. м3 стічних вод. Очікується, що проєкт буде виробляти близько 8 тис. м3 питної води на рік, що трохи перевищує питні потреби середньостатистичної сім’ї протягом 3 років. Близько 1,5 тонни залишків від очищення стічних вод, таких як сіль і будівельні композити, будуть відправлені у будівельний сектор.
З нагоди Всесвітнього дня водних ресурсів 22 березня 2024 року Генеральний директорат Європейської Комісії з питань довкілля запускає нову кампанію #WaterWiseEU. Прагнучи підвищити обізнаність про навантаження на водні системи Європи, яке зрозстає, вона заохочуватиме громадян і зацікавлені сторони працювати разом, щоб по-іншому бачити проблему водних ресурсів і відповідно змінити систему управління та споживання водних ресурсів.
Детальніша інформація: