Мета потроїти використання відновлюваних джерел енергії до 2030 року є досяжною, але країнам потрібно докладати більше зусиль для виконання енергетичних і кліматичних зобов’язань. Про це попереджає аналіз Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), опублікований 4 червня 2024 року.

Офіційні зобов’язання у національних енергетичних і кліматичних планах наразі становлять 1300 ГВт, заявили в МЕА, що становить лише 12% від мети, встановленої на COP28 щодо потроєння потужності. Однак, якщо країни реалізують усі свої обіцяні амбіції до 2030 року, це становитиме 11 тис. ГВт встановлених глобальних потужностей відновлюваних джерел енергії.

Лідерами цього є європейські країни, йдеться у звіті, які вносять п’яту частину від загального обсягу зобов’язань у світі, що є другим за величиною внеском після Китаю. Лише на Німеччину припадає чверть амбіцій Європи щодо відновлюваних потужностей, за нею йдуть Франція, Італія, Іспанія та Велика Британія, які разом вносять ще третину.

Агентство, що базується у Парижі, визначило вікно можливостей на найближчі місяці для країн у всьому світі для розробки «чітких планів» щодо стимулювання відновлюваних джерел енергії. Однак у звіті наголошується, що країнам необхідно прискорити імплементацію та підвищити свої амбіції, щоб узгодити мету потроєння у ще одній спробі обмежити глобальне потепління до 1,5°C, як зазначено в Паризькій угоді.

Згідно зі звітом, кількість потужностей відновлюваної енергетики, доданих у всьому світі, потроїлася з моменту підписання Паризької угоди у 2015 році. Багато країн перейшли на сонячну та вітрову енергію після різкого падіння вартості, а також зусиль урядів щодо зниження викидів і зміцнення своїх енергетичних систем. Вартість сонячних і вітрових технологій знизилася на 40% з 2015 року, що зробило їх більш конкурентоспроможними з викопним паливом.

Нещодавні прогнози енергетичного аналітичного центру Ember, засновані на національних і кліматичних енергетичних планах країн ЄС, відображають сценарій, схожий на останній аналіз МЕА: хоча національні амбіції «наближаються до того, що необхідно» для енергетичних цілей ЄС, необхідний «подальший поштовх», щоб закрити розрив, що залишився, і прискорити розгортання. За оцінками Ember, відновлювані джерела енергії будуть виробляти 66% електроенергії в ЄС до 2030 року. Це швидке та значне зростання рівня 2023 року (44%), але це не дотягує до цільового показника REPowerEU у 72%.

Пропозицію потроїти потужності відновлюваної енергетики підписали 118 країн у рамках так званого Global Pledge у Дубаї. 13 країн ЄС (Австрія, Данія, Естонія, Німеччина, Греція, Ірландія, Латвія, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Португалія та Іспанія) підтримали ідею подальшого прискорення розгортання відновлюваних джерел енергії у позиційному документі, опублікованому після повідомлення Єврокомісії про кліматичну мету до 2040 року в лютому 2024 року.

Детальніша інформація: