12 квітня 2024 року Рада ЄС офіційно прийняла переглянуту директиву щодо енергетичної ефективності будівель. Директива сприятиме скороченню викидів парникових газів та енергетичної бідності в ЄС.

Будівлі відповідають за близько 40% споживання енергії в ЄС, більше половини споживання газу в ЄС (в основному через опалення, охолодження та гаряче водопостачання) і 35% викидів парникових газів, пов’язаних з енергетикою. На сьогодні близько 35% будівель в ЄС мають вік понад 50 років, і майже 75% будівельного фонду є енергоефективними. При цьому середньорічний показник енергооновлення становить лише близько 1%.

Згідно з новими правилами, до 2030 року всі нові будівлі повинні бути з нульовим рівнем викидів, а до 2050 року будівельний фонд ЄС повинен бути перетворений у будівельний фонд з нульовим рівнем викидів.

Кожна держава-член прийме власну національну траєкторію скорочення середнього споживання первинної енергії житловими будинками, щоб середнє споживання первинної енергії житловими будинками скоротилося на 16% у 2030 році та на 20-22% у 2035 році. Принаймні 55% енергоспоживання буде досягнуто за рахунок реконструкції 43% найгірших житлових будинків.

Для нежитлових будівель переглянута директива вводить мінімальні стандарти енергоефективності, гарантуючи, що такі будівлі не перевищують зазначену максимальну кількість первинної або кінцевої енергії, яку вони можуть використовувати на квадратний метр щорічно. Згідно з новими правилами, до 2030 року буде потрібно відремонтувати 16% нежитлових будівель з найгіршими показниками, а до 2033 року – 26% будівель з найгіршими показниками. Це призведе до поступової відмови від найгірших нежитлових будівель.

Держави-члени матимуть можливість звільняти від цих зобов’язань певні категорії житлових і нежитлових будівель, включно з історичними будівлями або будинками відпочинку. Громадяни отримають підтримку у їхніх зусиллях щодо покращення своїх домівок. Директива вимагає створення універсальних магазинів для консультацій з питань реконструкції будівель, а положення про державне та приватне фінансування зробить ремонт більш доступним і здійсненним. У своїх зусиллях з відновлення держави-члени запровадять заходи технічної допомоги та фінансової підтримки, приділяючи особливу увагу вразливим домогосподарствам.

Щоб декарбонізувати будівельний сектор, національні плани реконструкції будівель включатимуть дорожню карту з метою поступової відмови від котлів, що працюють на викопному паливі, до 2040 року.

Нові правила забезпечать розміщення відповідних установок сонячної енергії в новобудовах, громадських будівлях та наявних нежитлових приміщеннях, що перебувають на реконструкції.

Вони також забезпечать сталу інфраструктуру мобільності, включно з точками підзарядки електромобілів у будівлях або поруч з ними, попереднє прокладання кабелів або повітроводів для розміщення майбутньої інфраструктури та паркувальні місця для велосипедів.

Краще планування ремонтних робіттехнічна та фінансова підтримка матимуть вирішальне значення для запуску хвилі реновації по всьому ЄС, і це передбачено переглянутою Директивою. Для боротьби з енергетичною бідністю та зниження рахунків за електроенергію фінансові заходи повинні стимулювати та супроводжувати ремонт і бути спрямованими, зокрема, на вразливих споживачів та будівлі з найгіршими показниками, в яких проживає більша частка енергетично бідних домогосподарств.

Детальніша інформація: