Води Європи протягом десятиліть ставали все більш забрудненими, здебільшого через погане управління сільським господарством, промисловістю та очищенням стічних вод. 

Місяці незвично великої кількості опадів поповнили рівень ґрунтових вод у багатьох частинах Європи, компенсувавши загрозу дефіциту, принаймні у короткостроковій перспективі. Однак Європа все ще зіштовхується із численними проблемами, пов’язаними з водними ресурсами. Найсерйозніша серед них – забруднення.

Забруднення підземних вод зростає протягом десятиліть

Десятиліття безгосподарності призвели до забруднення річок, озер і морів з низки джерел, включно з сільським господарством, промисловістю і стічними водами через застарілу інфраструктуру санітарних обробок. Зміна клімату, скорочення біорізноманіття та деградація екосистем посилили проблему.

Забруднення води становить значну небезпеку для здоров’я. Воно сприяє поширенню таких хвороб, як холера та дизентерія, і може спричинити інші тривалі захворювання. Також можуть бути негативні наслідки для довкілля та економіки: як втрата доходів від туризму, так і зниження продуктивності сільського господарства. 

28% підземних вод Європи забруднені, а саме звідси надходить більша частина питної води. Утилізація нітратів і пестицидів, спричинених переважно сучасними методами сільського господарства, обходиться комунальним підприємствам у мільярди євро.

Забруднення також походить від міського середовища, пластику, стічних вод та охолоджувальної води від електростанцій. Стічні води неминуче потрапляють у водні шляхи, про що свідчить ще одна тривожна цифра: постраждали 22% струмків, річок, озер і морів Європи.

Генеральний директорат ЄС з навколишнього середовища наводить таку статистику: 

  • Загальні екологічні витрати, пов’язані із забрудненням азотом, оцінюються в ЄС від 70 до 320 млрд євро на рік.
  • У 2022 році 85,7% місць для купання були оцінені як відмінні в ЄС, а мінімальні стандарти якості води були дотримані у 95,9% місць.
  • Небезпечна вода щороку вбиває більше людей, ніж війна та всі інші форми насильства разом узяті.
  • 81% морських вод, 31% прибережних вод, 36% річок і 32% озер в ЄС є евтрофними (збагачені біогенними елементами, що супроводжується знищенням продуктивності водойми, – ред.). Занадто велика кількість нітратів у водах призводить до надмірного розростання водоростей, що негативно впливає на рослинний і тваринний світ.
  • 22% поверхневих водних об’єктів Європи і 28% площі підземних вод зазнають значного впливу дифузного забруднення від сільського господарства як поживними речовинами, так і пестицидами.
  • 230 тис.тонн пластику щороку потрапляє у Середземне море з наземних джерел; 20 тис. тонн припадає на судноплавну діяльність.
  • Європейці стурбовані забрудненням: 69% вважають його головною загрозою для свого водопостачання.

Відновлення водних шляхів Європи

Розв’язання водних проблем вимагає широкомасштабних і динамічних відповідей з боку різних секторів. Як відправна точка, питання забруднення має бути вирішене за допомогою сталого сільського господарства, кращого очищення стічних вод, зменшення пластикових відходів і відновлення екосистем. Заходи, вжиті на законодавчому рівні:

  • Водна рамкова директива: зобов’язує держави-члени ЄС досягти належного якісного та кількісного статусу всіх водних об’єктів.
  • Директива про очищення міських стічних вод: встановлює стандарти очищення стічних вод для захисту водного середовища.
  • Директива про нітрати: спрямована на захист якості води в Європі шляхом запобігання потраплянню нітратів із сільськогосподарських джерел, які забруднюють ґрунтові та поверхневі води, а також шляхом сприяння використанню належних методів ведення сільського господарства.
  • Директива про питну воду є основним законодавчим актом ЄС про питну воду. Це стосується доступу та якості води, призначеної для споживання людиною, для захисту здоров’я людини.
  • Директива про воду для купання має на меті захистити довкілля та здоров’я європейців шляхом досягнення хорошої якості води для купання на всій території ЄС.
  • Директива про стандарти якості довкілля: спрямована на досягнення хорошого хімічного статусу поверхневих вод.

Однак розв’язати проблему, яка розвивалася десятиліттями, не можна лише законодавчим шляхом. Свій внесок мають зробити громадяни, переробляючи та зводячи до мінімуму кількість хімічних речовин та одноразового пластику, беручи участь в ініціативах з очищення води і загалом будучи більш обізнаними щодо використання води. Фундаментальні зміни в мисленні та поведінці певним чином сприятимуть забезпеченню чистого та здорового водопостачання для майбутніх поколінь.

Детальніша інформація: