8 грудня 2023 року Обсерваторія з вирубки та деградації лісів, якою керує Об’єднаний дослідницький центр (JRC) Європейської Комісії, перейшла в онлайн-режим. Обсерваторія допоможе захистити та відновити світові ліси і гарантувати, що європейці споживатимуть продукти, вільні від вирубки лісів.

За останні 30 років через вирубку лісів було втрачено 10% світового лісового покриву.

Дегустуючи шоколад, ви коли-небудь думали, що частина лісу може бути вирубана, щоб звільнити місце для какао, необхідного для приготування смачної плитки шоколаду? Фактично половина какао, виробленого в усьому світі, імпортується в Європу. Однак непросто простежити виробництво какао для шоколаду, який ми їмо. 

Об’єднаний дослідницький центр використав 30-річний досвід у геопросторових технологіях, щоб створити глобальну карту площі лісів у 2020 році, яка буде використана у новій обсерваторії з вирубки лісів.

Обсерваторія ЄС з вирубки та деградації лісів зараз працює та оприлюднює карти й набори даних про зміни світового лісового покриву та пов’язані з ними чинники. Вона підтримає нові правила ЄС щодо продукції, вільної від вирубки лісів, встановлені для того, щоб гарантувати, що продукція, розміщена на ринку ЄС або експортована з нього, не походить з місць вирубки лісів або не сприяє деградації лісів.

Нові правила спрямовані на скорочення викидів вуглецю та втрат біорізноманіття, спричинені споживанням і виробництвом в ЄС низки товарів, а також на вирішення проблеми вирубки та деградації лісів внаслідок розширення сільського господарства. Як велика економіка та споживач таких товарів, як соя, яловичина, пальмова олія, деревина, какао, кава та каучук, а також деяких похідних від них продуктів, таких як шкіра, шоколад, шини чи меблі, ЄС вживає заходів для стримування впливу ринку ЄС на глобальну вирубку та деградацію лісів.

Нові правила викладені в Регламенті про продукти, що не підлягають вирубці лісів (EUDR), і почнуть діяти до кінця 2024 року. Спираючись на існуючі інструменти моніторингу, включно з продукцією Copernicus та іншими загальнодоступними або приватними джерелами, обсерваторія полегшить доступ до інформації про ланцюжки поставок для державних установ, споживачів і підприємств.

Обсерваторія структурована навколо трьох основних компонентів: глобальний моніторинг лісів, виробництво і торгівля сировинними товарами, а також інструменти ЄС для моніторингу лісів.

  1. Компонент «Глобальний моніторинг лісів» надає такі інтерактивні візуалізації:
  • Глобальний лісовий покрив 2020: набір просторових даних, що показує глобальну присутність лісового покриву в 2020 році (кінцева дата в регламенті EUDR) з просторовою роздільною здатністю 10 м, отримана завдяки інтеграції глобальних наборів просторових даних про земний покрив.
  • Атрибути лісу: глобальний просторовий набір даних ключових ландшафтних об’єктів лісу, отриманий з глобальної карти земного покриву Copernicus 2019 року з роздільною здатністю 100 м.
  • Зміни лісового покриву та рушійні сили: глобальний просторовий набір даних глобальних порушень лісів, таких як вирубка лісів, заготівля лісу, вибіркові рубки, лісові пожежі, екстремальні явища тощо протягом 2015-2022 років.
  1. Компонент «Виробництво і торгівля сировинними товарами» передбачає інтерактивну візуалізацію глобальних наборів даних про національне виробництво товарів і продуктів, що підпадають під дію регламенту EUDR, та обсяги торгівлі такими товарами між третіми сторонами і ЄС:
  • Виробництво: значення обсягів виробництва в кожній країні-виробнику.
  • Торговельні потоки: щорічна двостороння торгівля товарним списком EUDR між країнами. 
  • Інструментарій для завантаження та аналізу виробничих даних і двосторонньої торгівлі. 
  1. Інструменти ЄС для моніторингу лісів включають інструменти на основі спостереження за Землею, що дозволяють здійснювати моніторинг змін майже в режимі реального часу, аналіз ландшафтних моделей, огляд розподілу видів дерев, а також дозволяють надавати довідкові дані та набори інструментів для обробки зображень.

Детальніша інформація: