Місто Рубе на півночі Франції – типове брудне пост-індустріальне містечко, яке вважається найбіднішим. Проблема з побутовими відходами була однією із центральних тем на місцевих виборах 2014 року, проте, навіть вигравши вибори, новий мер був обмежений у впровадженні своєї ключової обіцянки – перетворити місто на громаду «Нуль відходів». Справа у тому, що у Франції побутові відходи збираються та переробляються лише районними об’єднаннями міст та селищ, а районне об’єднання Лілльської агломерації не підтримувало жодних змін.
Не маючи повноважень впливати на збір, вивіз та переробку побутових відходів, міська влада вирішила зосередитись на причині проблем – утворенні таких відходів як результату поведінкових та споживацьких звичок. Це вимагало оригінальної стратегії, де місто розглядалось як єдина екосистема, а практичні кроки передбачали роботу з усіма зацікавленими сторонами (до основних було віднесено мешканців, міські органи влади, освітні установи, громадські організації волонтерів, магазини та компанії).
Першою було створено програму для 100 домогосподарств, які за власним бажанням долучились для зменшення утворення відходів. Їм були надані ваги для зважування сміття, проведено 14 тренінгів протягом року з питань побутових звичок, компостування тощо. Ця перша сотня стала драйвером змін у місті. Через рік 25% цих сімей зменшили утворення сміття на 80%, а 70% – у два рази. Наступного року до цієї програми добровільно долучились 120 сімей. Місцеві магазини опинилися під впливом сімей, які долучилися до програми нуль-відходів, оскільки це прямо впливало на їх поведінку як покупців.
Мабуть, основний результат, якого досягло місто – це демонстрація можливості впровадити нову культуру споживання та поводження з відходами.
Детальніша інформація: