21 травня 2024 року держави-члени ЄС оголосили про створення нового єдиного оператора водню, спрямованого на збільшення поєднання відновлюваних і низьковуглецевих газів у системі енергетичної інфраструктури ЄС. Нові правила закладають основу для розвитку першого водневого ринку ЄС, який передбачає 10 млн тонн вітчизняного «зеленого» виробництва до 2030 року.
У грудні 2021 року Європейська Комісія запропонувала так званий «Газовий пакет», щоб встановити загальні внутрішні правила для відновлюваних низьковуглецевих газів, природного газу та водню, кульмінацією якого стало створення Європейської мережі мережевих операторів водню.
Нові правила закликають до «інтегрованого та прозорого мережевого планування по всьому ЄС». При цьому майбутній ринок водню підпадає під нагляд Агентства ЄС зі співробітництва енергетичних регуляторів (ACER). Як і у випадку з існуючими операторами газових мереж, майбутній оператор водневої мережі керуватиметься 10-річним планом розвитку мережі ЄС, наданим різними національними операторами водню по всьому ЄС.
Країни ЄС мають два роки, щоб врахувати нові водневі правила у своєму національному законодавстві. Їм потрібно буде розробити тарифні знижки та стимули, щоб полегшити свою ринкову та системну інтеграцію, особливо для ринку водню, що розвивається.
Франція, Німеччина, Італія, Нідерланди та Польща є ринками з найбільшими потужностями з виробництва водню, згідно з даними платформи даних European Hydrogen Observatory, але їх розрахунковий обсяг відноситься до водню, виробленого з природного газу, що суперечить амбіціям ЄС досягти 10 млн тонн внутрішнього виробництва відновлюваного водню до 2030 року. Обсерваторія також підрахувала, що загальний попит на водень у 2022 році становив 8,2 млн тонн, причому найбільша частка припадає на нафтопереробні заводи (4,6 млн тонн) та аміачну промисловість (2 млн тонн).
Створення єдиного водневого оператора допоможе організувати розвиток інфраструктури і поставить операторів водню у рівні умови з операторами електроенергетики та газу, коли справа доходить до планування інфраструктури.
Детальніша інформація: