Екологічний договір для України (Environmental Compact), який розробила Міжнародна робоча група щодо екологічних наслідків війни, презентували Президенту України, представникам дипломатичних установ і громадськості.

Президент Володимир Зеленський включив захист довкілля до своєї Формули миру з десяти пунктів у листопаді 2022 року. Інші питання, які він виокремив, такі як ядерна  безпека, глобальна продовольча безпека, правосуддя та енергетика, також мають значний екологічний вимір. Відображаючи ці пріоритети, у червні 2023 року Офіс Президента України створив Робочу групу високого рівня з питань екологічних наслідків війни. До її складу ввійшли українські та  міжнародні члени, яким було доручено ретельно вивчити шкоду, завдану війною довкіллю,  оцінити, як можна посилити правосуддя, та рекомендувати кроки до «зеленої» реконструкції та відновлення.

Документ акцентує увагу на трьох основних пріоритетах. 

Пріоритет 1 Моніторинг збитків і зменшення ризиків. Це оцінка збитків довкіллю, яких завдала і завдає Росія на території України. Комісар ЄС з питань довкілля, океанів і рибальства Віргініюс Сінкявічюс наголосив на важливості зібрання доказів екологічних злочинів Росії. «Ці злочини залишаться після війни: хімікати від бомбардувань, руйнування будинків і водної інфраструктури, тисячі тонн металобрухту, міни тощо. Це все призводить до забруднення», – сказав комісар ЄС.

Пріоритет 2 Забезпечення відповідальності. Друге завдання – покарання за вчинення цих злочинів. Кожен факт злочину Росії обов’язково стане основою для майбутніх судових процесів, а зрештою – основою доказової бази для компенсації та репарацій.

Пріоритет 3 Зелена реконструкції та відновлення довкілля. Йдеться не просто про відновлення, а й про покращення життєвого простору людей за допомогою сучасних технологій та екологічних рішень.

Невдовзі Екологічний договір буде переданий для ознайомлення усім світовим лідерам і стане темою обговорення на міжнародних майданчиках і конференціях. Він також ляже в основу конкретних політичних рішень конференції, яка відбудеться після інавгураційного Глобального саміту миру на рівні лідерів, зокрема робочої групи, яка працює за пунктом 8 Формули миру «Екологічна безпека».

Співголова Міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війни – ексвіцепрем’єр-міністерка, колишня міністерка закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем – розповіла, що члени робочої групи зосередилися на підходах до оцінювання збитків, завданих довкіллю України через війну, на питанні притягнення країни-агресора до відповідальності та «зеленої» відбудови України. 

Маргот Вальстрем зазначила, що приблизно 30 із 50 рекомендацій, які викладені в Екологічному договорі, спрямовані до українського уряду, а решта стосується допомоги країн-партнерів і громадянського суспільства. «Те, що Україна робить зараз, – це новаторство, це лідерство у світі. Україна говорить про те, що довкілля важливе, і, попри війну, надає йому пріоритет. За допомогою цього документа ми даємо світові нові методології, технології та стандарти для оцінювання шкоди, нанесеної довкіллю під час війни», – розповіла вона.

Віцепрезидентка Європейського Парламенту, колишня міністерка міжнародного розвитку Фінляндії Гайді Гаутала додала, що члени Міжнародної робочої групи продовжують свою роботу, співпрацюють з урядами інших країн, зокрема з представниками Глобального  Півдня. 

Детальніша інформація: