Міжурядова група експертів ООН зі зміни клімату опублікувала свій підсумковий звіт, який підтверджує зв’язок між діяльністю людини та кліматичною кризою.
Наша планета нагрівається
У доповіді підтверджується, що викиди парникових газів від діяльності людини зробили клімат значно гарячішим, і це призвело до широкомасштабних і швидких змін в атмосфері, океані, кріосфері і біосфері. В середньому, температура підвищилася на 1,1˚C.
Викиди продовжують зростати
Незважаючи на неодноразові попередження та вжиті заходи, викиди продовжують зростати. Останнє десятиліття, оцінене в доповіді (2010-2019), показало найбільше збільшення глобальних викидів парникових газів. А в 2022 році глобальні енергетичні викиди CO2 досягли найвищого рівня в історії.
Зміна клімату вже має вплив
Зміна клімату, спричинена людиною, вже має значний вплив на людські та природні системи. Ризики більші, ніж вважалося раніше, і будуть посилюватися з подальшим потеплінням.
Дедалі більше людей гине від надзвичайної спеки, а все більше земель спалюється лісовими пожежами. Тропічні циклони завдають більшої шкоди, океан стає теплішим і стає більш кислим, а рівень моря продовжує підніматися, причому більш швидкими темпами. Це завдає важкого удару по екосистемах на суші і на морі
Рішення існують, але наслідки зберігаються
Доповідь підтверджує, що глобальне потепління буде продовжувати зростати. Глобальне потепління, ймовірно, досягне 1,5˚C вище доіндустріального рівня на початку 2030-х років, а суворість потепління після цього залежить від викидів у найближчі десятиліття.
Єдиний спосіб зупинити глобальне потепління та зменшити наслідки зміни клімату, разом із пов’язаними з цим втратами життя та засобів до існування, а також шкодою екосистемам та біорізноманіттю, – це знизити глобальні викиди парникових газів до чистого нуля. Однак у найближчі десятиліття багато загроз, пов’язаних із кліматом, неминучі як через історичні викиди, так і прогнозовані майбутні викиди. Уникнення найгірших наслідків залежить як від нашої здатності скорочувати викиди, так і від наших зусиль щодо підвищення готовності та стійкості наших суспільств, а також адаптації до зміни клімату.
Щоб зменшити викиди, у доповіді пропонують різні варіанти: збільшення рівня вітрової та сонячної енергії, покращення доступу до низьковуглецевого громадського транспорту, енергоефективність та сталий розвиток. Ранні та амбітні заходи з пом’якшення наслідків призведуть не тільки до зниження ризику перевищення 1,5 °C, але й обмежать нашу залежність від технологій видалення вуглецю.
У доповіді також розглядаються можливі та ефективні варіанти адаптації для зменшення ризиків, пов’язаних зі зміною клімату, для природи та людей. Найефективніші з цих рішень вимагають системних і глибоко вкорінених перетворень у більшості аспектів суспільства. Наприклад, ризик затоплення може бути зменшений шляхом відновлення водно-болотних угідь і лісів навколо річок. Продовольча безпека може бути покращена шляхом розробки культур, які більш стійкі до екстремальних погодних умов, а також шляхом диверсифікації сільськогосподарських методів та використання землі більш стійким способом.
Що робить ЄС?
Доповідь підкреслює необхідність того, щоб Європа стала кліматично нейтральною та кліматично стійкою, щоб прискорити наш перехід до чистої енергії та підвищити енергоефективність.
ЄС вживає рішучих заходів для скорочення чистих викидів щонайменше на 55% до 2030 року та досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року. Європейський зелений курс є ключовим кроком до екологічних і соціально справедливих перетворень, необхідних для забезпечення сталого майбутнього для всіх.
Детальніша інформація: