21 травня 2024 року Рада ЄС ухвалила регламент та директиву, що встановлює спільні правила внутрішнього ринку відновлюваних і природних газів та водню, а також реформує газове законодавство ЄС. Нові правила допоможуть здійснити перехід на відновлювані та низьковуглецеві гази, зокрема водень, в енергетичній системі з метою досягнення цілей ЄС з декарбонізації.

Газовий пакет встановлює чіткі правила організації ринку природного газу та встановлює міцну основу для розвитку майбутнього ринку водню, у тому числі для спеціалізованої водневої інфраструктури. Він містить конкретні правила транспортування, постачання та зберігання природного газу та водню.

Нові правила закликають до інтегрованого та прозорого мережевого планування по всьому ЄС за принципом «енергоефективність перш за все» та з далекоглядним підходом. Оператори газових і водневих мереж підготують 10-річний план розвитку мережі ЄС.

Щоб забезпечити поступову відмову від викопного палива, довгострокові контракти на викопний газ більше не укладатимуться з 2049 року. Нові правила сприяють проникненню відновлюваного газу та низьковуглецевого газу, зокрема водню, у вугільні та вуглецевоємні регіони. Держави-члени передбачатимуть тарифні знижки та стимули, щоб полегшити свою ринкову та системну інтеграцію, особливо для ринку водню, що зароджується, і, таким чином, забезпечити справедливий перехід.

Також буде створено добровільний механізм підтримки водневого ринку протягом п’яти років.

Вразливі споживачі та клієнти, які постраждали від енергетичної бідності, будуть краще захищені завдяки новим правилам, які передбачають зосередження уваги на віддалених районах. Заходи держав-членів включають захист від відключень та призначення постачальників останньої інстанції для забезпечення безперервності постачання.

Пакет ринків водню та декарбонізованого газу є частиною пакету законодавства Fit for 55 і має на меті оновити регулювання та директиву щодо газу, прийняті у 2009 році.

Детальніша інформація: