Прагнення Іспанії стати основним виробником «зеленого» водню, який розглядається як ключова частина переходу Європи від викопного палива до відновлюваних джерел енергії, стало на крок ближче до реальності після схвалення ЄС значної державної допомоги.

Водень може використовуватися безпосередньо як енергоносій або як сировина для виробництва синтетичного рідкого палива з майже нульовим вуглецевим слідом. «Зелений» водень виробляють із використанням відновлюваної електроенергії для розщеплення води на кисень і водень. 

Іспанія має величезний невикористаний потенціал для збільшення виробництва сонячної та вітрової енергії. Офіційні особи Європейської Комісії з питань конкуренції дали зелене світло державній підтримці в розмірі 1,2 млрд євро для молодої іспанської галузі відновлюваного водню, що ще більше посилює амбіції країни стати великим виробником екологічно чистого палива.

За схемою, яка повністю фінансуватиметься за рахунок частки Мадрида у Фонді відновлення ЄС, створеному після пандемії ковіду, виробничі заводи потужністю 100 Мвт і більше зможуть подати заявки на державну підтримку для розвитку «водневих долин» по всій країні. Виплата державної допомоги здійснюватиметься до кінця 2025 року за допомогою системи конкурсних торгів. ЄС допускає відхилення від зазвичай жорсткої заборони на національну підтримку вітчизняної промисловості у випадках, коли це сприяє досягненню ключових цілей політики ЄС (у цьому випадку переходу до економіки з нульовим рівнем викидів) без надмірного спотворення єдиного ринку.

Іспанська схема прискорить нарощування потужностей з виробництва зеленого водню відповідно до стратегічних цілей ЄС. Схема також допоможе Іспанії зменшити свою залежність від імпортованого викопного палива, мінімізуючи при цьому будь-які потенційні спотворення конкуренції. У проєкті Національного плану з енергетики і клімату до 2030 року (який всі члени ЄС повинні були розробити і які зараз доопрацьовуються) ціль Іспанії щодо 11 ГВт потужностей електролізерів для виробництва зеленого водню була найвищою в Європі. Лише Німеччина наблизилася до 10 ГВт.

Поточна мета ЄС полягає в тому, щоб до 2030 року щорічно виробляти 10 млн тонн зеленого водню на рік.

Детальніша інформація: