Компанії в Європі, які мають ідеальні можливості для переходу на електромобілі, відстають у цьому від приватних споживачів третій рік поспіль. 

За даними нового звіту неурядової організації Transport & Environment (T&E), опублікованому 11 червня 2024 року, корпоративні автомобілі більше за інших забруднюють довкілля.

Звіт «Виявлення проблеми корпоративних автомобілів в Європі» з’явився в той час, коли Єврокомісія розпочинає публічні консультації щодо екологізації корпоративних автопарків.

Продажі корпоративних автомобілів продовжують зростати, досягаючи нових рекордів у 2023 році. Згідно зі звітом, шість із десяти реєстрацій нових автомобілів в ЄС є службовими автомобілями.

Корпоративні покупці автомобілів – здебільшого лізингові компанії – можуть зіграти велику роль у переході до чистого нуля викидів, враховуючи їх постійне використання автомобілів, їх більш високу купівельну спроможність у порівнянні з приватними покупцями, а також щедрі податкові пільги для службових автомобілів. Натомість у 2023 році європейські компанії третій рік поспіль мали нижчий попит на транспортні засоби з нульовим рівнем викидів (ZEV) порівняно з приватними споживачами (14,1% проти 15,6%). Це особливо актуально для найбільших ринків Європи – Франції та Німеччини – тоді як в інших країнах картина більш неоднозначна.

У звіті зазначається, що корпоративні автопарки є найбільшим джерелом викидів, що виробляються новими автомобілями, оскільки вони реєструють вдвічі більше великих позашляховиків, ніж приватні покупці, і щорічно проїжджають удвічі більше кілометрів.

Крім того, T&E виявила, що компанії реєструють більше плагін-гібридів, які вони вважають «підробленими електромобілями». Європейська Комісія виявила, що плагін-гібриди викидають у 3,5 рази більше викидів парникових газів, ніж офіційно заявлено, оскільки в реальному житті споживачі більш схильні використовувати бензиновий двигун гібрида.

Довідково. Плагін-гібрид (або гібрид) – це автомобіль, який має бензиновий двигун, а також один або два електродвигуни з батареєю (має можливість підзарядки від електромережі).

Зниження попиту на корпоративні ZEV розглядається як втрачена можливість підтримати автовиробників ЄС у їхньому переході до електрифікації, оскільки компанії віддають перевагу європейським автомобільним брендам. T&E вважає, що будь-яке нове регулювання має включати обов’язкові цілі ZEV для великих автопарків (100 автомобілів і більше) та лізингових компаній.

Європейська асоціація автовиробників (ACEA) повідомила, що галузь вже має чітко визначений шлях до досягнення цільового показника -100% CO2 у 2035 році. ACEA наголосила на необхідності пунктів зарядки та фіскальних стимулів для переходу на електромобілі, а також підтвердила, що «нам потрібно бачити близько 22 тис. громадських зарядних станцій, які встановлюються щотижня, щоб досягти мети скорочення викидів CO2 для автомобілів і фургонів на 55% до 2030 року». Регулювальні органи повинні віддавати пріоритет стимулюванню попиту на електромобілі, а не обов’язковим цілям.

Детальніша інформація: