Згідно з новим звітом, оприлюдненим у жовтні 2023 року неприбутковою організацією «Коаліція з енергозбереження», лише 16 країн ЄС виконали червневий крайній термін щодо подання оновлених Національних планів з енергетики і клімату до Європейської Комісії на період до 2030 року – і жоден з них повністю не відповідає останнім цілям ЄС з енергоефективності.
Директива про енергоефективність (EED), прийнята на початку 2023 року, встановила загальноєвропейську мету скоротити споживання енергії щонайменше на 11,7% до 2030 року.
Вперше загальна ціль ЄС розподіляється між державами-членами на основі еталонної формули, яка визначає їхні національні внески, з автоматичним механізмом заповнення прогалин на випадок, якщо країни не виконають свої зобов’язання щодо скорочення кінцевого споживання енергії на 1,5% щорічно у період з 2024 по 2030 рік.
Країни-члени ЄС мали подати проєкти Національних планів з енергетики та клімату (НЕКП) до Європейської Комісії до 30 червня 2023 року. Очікувалося, що уряди окреслять нові заходи, в тому числі щодо енергоефективності, для досягнення мети ЄС щодо скорочення чистих викидів парникових газів на 55% до кінця десятиліття.
Тепер Європейська Комісія має час до кінця року, щоб оцінити кожен план окремо та надати рекомендації для конкретних країн, за 6 місяців до останнього кінцевого терміну подання остаточних НЕКП у червні 2024 року.
Але, за даними неприбуткової організації «Коаліція з енергозбереження», жоден з 16 представлених НЕКП повністю не відповідає оновленій Директиві про енергоефективність. Лише 4 країни – Італія, Литва, Люксембург та Іспанія – представили плани, які майже відповідають вимогам оновленої директиви. Крім того, 4 країни – Данія, Фінляндія, Нідерланди та Швеція – зовсім не відображають вимоги нової EED у своїх планах». У кращому випадку вони визнають, що прийнята нова директива, але не оновлюють свої проєкти відповідно до нових положень.
Через 3 місяці після червневого кінцевого терміну подання проєктів оновлених планів досі не вистачає 11: для Німеччини, Франції, Польщі, Австрії, Бельгії, Болгарії, Чехії, Ірландії, Греції, Латвії та Румунії.
Попередні НЕКП були доопрацьовані у 2020 році, але вони більше не відповідають кліматичним амбіціям ЄС, викладеним у Європейському зеленому курсі, який був оновлений у 2022 році після вторгнення Росії в Україну, щоб прискорити поступову відмову від імпорту російського викопного палива.
Враховуючи, що через 3 місяці після кінцевого терміну все ще не вистачає 11 планів, Єврокомісія вивчає юридичні варіанти подальших дій.
Детальніша інформація: