Львівське ОСББ «Паркові вежі» готується до можливих відключень електроенергії протягом зими. Мешканці вирішили встановити на даху сонячну електростанцію (СЕС), аби мати альтернативне живлення для забезпечення найнеобхідніших потреб: інтернету, роботи домофонів, відеокамер, освітлення під’їздів тощо. Оскільки фінансових можливостей для придбання та встановлення нової СЕС немає, то скористалися подарованими благодійниками вживаними сонячними панелями. Завдяки 36-ти таким панелям будинок матиме альтернативне електропостачання навіть під час відключень світла.

У сонячних панелей приблизно після 10 років експлуатації знижується продуктивність. Відтак, у країнах, де мало землі і її вартість є високою, декілька відсотків падіння продуктивності на гектарі сонячного поля дають відчутний мінус. Через це власникам вигідно замінити ці панелі на нові. Крім того, після демонтажу панелі треба утилізувати. Отже, компаніям вигідніше просто передати їх тому, хто може їх використати. Водночас, це дуже вигідно для людей, які не мають коштів на нові панелі і готові взяти вживані.

Вживані сонячні панелі ОСББ «Паркові вежі» отримало безкоштовно (як гуманітарну допомогу) від литовської благодійної організації. Це панелі п’яти типів із рівнем зношеності починаючи від 10%. Тому їх обстежили, почистили, а деякі відремонтували. Зараз завдяки їм ОСББ забезпечує електроенергією загальні потреби будинку. Крім того, власна СЕС має дати мешканцям необхідне мінімальне живлення у разі аварійних ситуацій. 36 вживаних сонячних панелей генерують приблизно 50-80% від того, що забезпечують нові. Якщо ОСББ матиме фінансову можливість, то у подальшому поступово замінить старі сонячні панелі на більш потужні.

Досвідом ОСББ «Паркові вежі» цікавляться мешканці інших будинків. Але чи варто його переймати? ОСББ вже витратило понад 300 тис. грн на необхідне обладнання та роботи для своєї СЕС і планує далі вкладати кошти у її розвиток. Тому, з одного боку, за теперішніх цін на електроенергію для населення автономна СЕС не має економічного сенсу, а з іншого – вона необхідна для забезпечення базових потреб мешканців у разі відключень. Крім того, завдяки вживаним панелям мешканці ОСББ змогли почати будувати свою СЕС, а надалі планують вдосконалювати її. 

Коштують такі домашні електростанції недешево: 1 кВт обійдеться у середньому у 800 доларів. Відтак, наприклад, СЕС на 20 кВт коштуватиме у середньому близько 16 тис. доларів, на 30 кВт – 24 тис. доларів. Це дуже великі кошти для мешканців, але, як показує досвід ОСББ «Паркові вежі», зменшити витрати можна завдяки вживаним панелям.

Детальніша інформація: