На першому пленарному засіданні кліматичного саміту COP28 в Дубаї учасники затвердили плани щодо запуску фонду для відшкодування втрат і збитків від зміни клімату державам, що розвиваються. Уряди колективно пообіцяли виділити понад 400 млн доларів на створення фонду втрат і збитків для жертв кліматичної катастрофи.
Про свої внески у цей фонд заявили такі країни:
- ОАЕ та Німеччина – по 100 млн доларів США;
- Великобританія – 40 млн фунтів стерлінгів (50,5 млн доларів США);
- США – 17,5 млн доларів США;
- Японія – 10 млн доларів США.
ЄС пообіцяв щорічно виокремлювати до фонду 225 млн євро (245 млн доларів).
Фонд відкриває можливості додаткового фінансування саме кліматичних проєктів.
Фонд призначений для отримання внесків «із найрізноманітніших джерел», включаючи гранти та дешеві кредити від державного і приватного секторів, а також «інноваційні джерела». Світовий банк має намір підтримувати фонд протягом перших чотирьох років.
Усі країни, що розвиваються, «особливо вразливі» до наслідків зміни клімату, матимуть право скористатися перевагами цього механізму. Однак визначення вразливості – одного з найболючіших питань – у тексті не деталізовано.
«Інноваційні джерела» фінансування можуть означати податки на викиди вуглецю на міжнародну авіацію або судноплавство, фінансові операції або викопне паливо. Експерти громадянського суспільства кажуть, що попереду ще багато роботи, і, зрештою, успіх фонду буде залежати від того, скільки грошей він отримає.
Щоб допомогти вразливим громадам скористатися перевагами нового механізму, знадобиться значно більше грошей. За прогнозами, до 2030 року вартість втрат і збитків для країн, що розвиваються, досягне 400 млрд доларів на рік.
Детальніша інформація: