Компанії «Водень України» та AB5 Consulting отримали грант від уряду Великої Британії на реалізацію проєкту H2U з виробництва відновлюваного водню в Одеській області.
У 2020 році Європейська Комісія анонсувала амбітні плани щодо виробництва водню. Передбачалося, що до 2030 року ЄС підтримає виробництво 80 ГВт потужностей генерації так званого «зеленого» водню. 40 ГВт мали збудувати у країнах блоку і стільки ж – в інших державах з перспективою експорту в ЄС.
Довідково. «Зелений» водень – це газ, який виробляється з відновлюваних джерел енергії шляхом поділу води на два атоми водню та один атом кисню за допомогою процесу електролізу. Його можна використовувати як пальне для виробництва тепла або подавати в паливний елемент для виробництва електроенергії, зокрема для промисловості і транспорту.
Особлива увага приділялася Україні, де планували підтримати 8 ГВт потужностей з виробництва «зеленого» водню. У країні з’явилася низка ініціатив з розвитку водневої енергетики. Один з таких проєктів у 2024 році отримав грант у рамках програми, що співфінансується Міністерством закордонних справ Британії. Грант отримала компанія «Водень України», яка планує збудувати водневий завод на півдні Одеської області в місті Рені.
Проєкт H2U має на меті революціонізувати виробництво енергії в Україні шляхом використання відновлюваних джерел для виробництва «зеленого» водню – чистого та універсального енергоносія. З початковою електролізною потужністю 100 МВт, проєкт передбачає будівництво заводу з відновлюваного водню, призначеного для виробництва відновлюваної електроенергії та «зеленого» водню для внутрішніх потреб і експорту в країни ЄС.
Окрім того, проєкт передбачає будівництво сонячної та вітрової електростанцій потужністю 120 МВт і 80 МВт відповідно, а також оцінку можливості підземного зберігання водню в соляних утвореннях Одеської області. Такий підхід забезпечує надійне енергопостачання, здатне протистояти зовнішнім перебоям.
У рамках проєкту H2U буде проведено комплексне техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) під адміністративним керівництвом AB5 Consulting і технічним керівництвом компанії «Водень України». Це техніко-економічне обґрунтування закладе основу для етапів будівництва та реалізації проєкту. Великобританія профінансує 70% вартості комплексного ТЕО будівництва заводу, решту покриє компанія. Йдеться про ТЕО будівництва електролізерного заводу, вітрової та сонячної електростанцій і водневого трубопроводу, який сполучить Україну із споживачами в ЄС. Наявність комплексного техніко-економічного обґрунтування дасть компанії можливість залучити зовнішні інвестиції для будівництва заводу.
Проєкт компанії «Водень України» передбачає будівництво сонячної електростанції потужністю 120 МВт, вітрової електростанції потужністю 80 МВт та електролізної установки потужністю 100 МВт. На першому етапі планують виробляти 7-8 тис. тонн водню на рік – 400-750 тонн щомісяця. Для виробництва кубометра водню потрібно 1,5-2 літри води та 4,5 кВт-год електроенергії. На заводі також виготовлятимуть супутні продукти – кисень і метанол.
Компанія почне будувати завод через 2 роки, після проведення досліджень. На такий же термін закладене грантове фінансування від уряду Великобританії.
За розрахунками 2021 року, інвестиції у будівництво підприємства, потужностей відновлюваної енергетики та інфраструктури для транспортування продукції становитимуть 300-400 млн євро. Однак точніші цифри будуть зрозумілі після завершення досліджень і техніко-економічного обґрунтування.
Водень можна транспортувати трубопроводами з поліетилену. Його також можна змішувати з природним газом у концентрації до 20% і транспортувати газопроводами без їх модернізації. Це питання активно вивчають в Україні та ЄС. Крім того, водень можна перевозити морем і сухопутними шляхами. Локацію для будівництва заводу поруч з Рені обрали ще й тому, що поблизу є морський порт, з якого можна відправляти судна морем і Дунаєм.
Український водень може конкурувати на європейському ринку вже зараз, коли йдеться про зріджений продукт для заправки автомобілів. На заводі можна досягти собівартості виготовлення водню 5 євро за кілограм, а за певних умов – і 4,5 євро. Якщо подивитися на ціни на заправках, наприклад, у Німеччині, там водень коштує близько 12 євро за кілограм і це більшою мірою «сірий» водень (вироблений з природного газу).
Розвиток водневої енергетики виглядає привабливо на тлі запровадження в Євросоюзі механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM, Carbon Border Adjustment Mechanism), коли продукцію, виготовлену з використанням викопних видів палива, будуть додатково оподатковувати. Це допоможе водню скласти ринкову конкуренцію природному газу на українському ринку.
Першим проєктам знадобиться підтримка у вигляді грантів чи пільг, проте в майбутньому «зелений» водень може виграти битву з викопними енергоносіями.
Детальніша інформація: