Нові правила націлені на використання більш екологічних видів транспорту, вони сприятимуть цифровізації та покращать використання для пасажирів кількох видів транспорту під час однієї поїздки.
Нові норми повинні посилити основу європейської системи мобільності, зокрема йдеться про мінімальну швидкість поїздів у 160 км/год (у пасажирському сегменті такого показника планують досягти до 2040 року), безпечні та надійні паркувальні зони кожні 150 км вздовж всієї мережі, зобов’язання з’єднати великі аеропорти із залізничними магістралями, збільшення залізничних вантажних перевезень для задоволення поточного попиту.
Також передбачено розширення мережі мультимодальних вантажних терміналів і збільшення їхньої переробної здатності, узгоджуючи ці зміни із заходами щодо забезпечення руху вантажних поїздів довжиною до 740 м по всій мережі TEN-T.
Усі 430 великих міст у мережі TEN-T повинні мати плани стійкої міської мобільності, що орієнтовані насамперед на скорочення шкідливих викидів в атмосферу.
Також необхідно покращити транспортне сполучення з країнами, які межують з державами Євросоюзу, для їх інтеграції до європейських транспортних коридорів.
Розвиток мережі TEN-T пропонується реалізовувати у три етапи: до 2030 року – завершити формування базової мережі; до 2040 року – розширеної базової мережі; а до 2050 року – мережі у повному обсязі.
У грудні Україна та ЄС підписали Порозуміння високого рівня щодо оновлених індикативних мап TEN-T – автомобільних та залізничних шляхів.
Приєднання нових українських маршрутів дозволить залучити фінансування ЄС, зокрема гранти Європейської Комісії у рамках інструменту Connecting Europe Facility для реалізації інфраструктурних проєктів, спрямованих на розвиток транс’європейської транспортної мережі в Україні.
Детальніша інформація: