У вересні 2024 року ініціатива громадянського суспільства Beyond Fossil Fuels (Поза викопним паливом) запустила інтерактивну цифрову Карту місцевих енергетичних рішень, яка демонструє креативні енергетичні рішення по всій Європі.

Наразі на карті представлено 250 прикладів місцевих рішень у сфері відновлюваної енергетики, які охоплюють широкий спектр технологій, місць і суб’єктів: від сонячних дахів до вітрових електростанцій, від залізниць до автостоянок, від повторного використання промислових майданчиків до підвищення енергоефективності громадських будівель, інноваційних проєктів тощо.

Цифрова карта є простою у використанні. З одного боку, користувачі можуть знайти різні локації в Європі, де були впроваджені творчі енергетичні проєкти. З іншого боку, інструмент дозволяє користувачам фільтрувати приклади за чотирма основними категоріями пошуку: технології, сайти, актори та ключові функції.

На особливу увагу заслуговує категорія «ключові особливості». Це сприяє висвітленню відчутних переваг, на які можуть розраховувати майбутні учасники енергетичного переходу, якщо вони вирішать відтворити одне з рішень.

Карта місцевих енергетичних рішень дає можливість скласти уявлення про конкретні європейські особливості, які характеризують трансформацію зеленої енергетики. Наприклад, прибережні та сільські райони часто зосереджуються на енергії вітру (як на суші, так і на морі), тоді як міські райони віддають перевагу сонячним установкам на дахах, громадських будівлях і навіть інноваційних місцях, таких як автостоянки та залізниці. Також зростає тенденція до перепрофілювання колишніх промислових об’єктів і об’єктів, які працюють на викопному паливі, для проєктів відновлюваної енергетики. Враховуючи різноманітну топографію та кліматичні варіації на континенті, цілком логічно, що не кожне рішення може застосовуватися скрізь однаково добре – звідси потреба у такій карті.

Однак Європа – це не тільки географічно різноманітний простір. Існує соціально-економічне різноманіття, яке необхідно враховувати при плануванні та впровадженні енергетичних ініціатив. Проєкти, які наголошують на власності громади і моделях розподілу вигод, виявляються більш успішними, забезпечуючи підтримку на місцевому рівні та максимізуючи соціальний вплив. Ці рішення є ефективними, оскільки вони розв’язують кілька проблем одночасно, таких як зниження витрат на енергію, підвищення енергетичної безпеки, створення робочих місць і покращення якості довкілля.

Енергетичний перехід означає зміну парадигми. Тому людям доведеться набувати навичок, щоб слідувати цій тенденції та отримувати від неї повну користь. Вже є можливості працевлаштування для безробітних: вони можуть, наприклад, стати енергоаудиторами. Більш доступна електроенергія також дає вразливим громадам шанс рухатися вперед різноманітними новими способами.

Карта є динамічним інструментом. Усі категорії можуть бути удосконалені та розширені, оскільки Beyond Fossil Fuels продовжує додавати приклади та оновлювати карту. 

Детальніша інформація: