29 серпня 2024 року держави-члени ЄС, представлені в Комітеті з питань зміни клімату, схвалили поправку до Регламенту моніторингу та звітності, запропоновану Європейською Комісією.

Довідково. У 2023 році до Положення про моніторинг та звітність було внесено зміни (1-ий етап перегляду), щоб врахувати перегляд Директиви СТВ 2023 року, що встановлює правила моніторингу та звітності для нової СТВ2, а також відображає нову подію відповідно до переглянутої Директиви СТВ (що установки для спалювання муніципальних відходів починають звітувати про свої викиди відповідно до СТВ ЄС з 2024 року).

Процес другого перегляду Регламенту з додатковими змінами (2-й етап) розпочався у четвертому кварталі 2023 року та був завершений 29 серпня 2024 року на засіданні Комітету з питань зміни клімату.

Другий перегляд вводить нульовий рейтинг викидів від спалювання відновлюваного палива небіологічного походження (RFNBOs), переробленого вуглецевого палива (RCF) і синтетичного низьковуглецевого палива (SLCF) у СТВ за умови відповідності критеріям, викладеним у Директиві про відновлювані джерела енергії (RED II). Це, зокрема, правила «додатковості» (електроенергія, що використовується для продукту RFNBO, має бути відновлюваною та додатковою) та економії викидів парникових газів (принаймні 70% порівняно з викопним паливом), забезпечуючи облік таких викидів і уникнення подвійного підрахунку.

Крім того, в правила були внесені зміни (наприклад, щодо перенесення СО2 іншими засобами, крім трубопроводів, і щодо викидів СО2, які вважаються постійно хімічно зв’язаними в продукті).

Узгоджені зміни до правил також стосуються: 

  • нульового рейтингу палива з біомаси, що стосується використання нещодавно створеної загальноєвропейської бази даних, що сприяє демонстрації відповідності критеріям сталості REDII і критеріям економії парникових газів; 
  • детального моніторингу і вимог до звітності щодо альтернативних авіаційних палив; 
  • гармонізації порогових значень малих джерел забруднення; 
  • обробки біомаси/RFNBOs/RCF в авіації; 
  • вимог до моніторингу та звітності для тих наслідків авіаційних польотів, які не супроводжуються викидами CO2.

Заходи з моніторингу, звітності та верифікації (MRV) викидів від авіаційного сектору

Міжурядова група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) вже давно наголошує на важливості врахування повного впливу авіації на клімат. З 2008 року наслідки, не пов’язані з викидами CO2, визнаються законодавством ЄС. Це такі наслідки, як постійні інверсійні (конденсаційні) сліди, частинки NOx та сажі, що роблять значний внесок у глобальне потепління, і становлять дві третини загального впливу авіації на клімат.

У переглянутій Директиві ЄС про систему торгівлі викидами 2023 року співзаконодавці наголосили на необхідності вирішення проблеми авіаційних викидів, які не стосуються викидів CO2, та доручив Комісії створити систему моніторингу, звітності та верифікації цих викидів, яка запрацює з 1 січня 2025 року.

Моніторинг цих кліматичних наслідків є важливим кроком для подальшого поглиблення наукового розуміння цього питання. Він доповнюється фінансовою підтримкою з боку Інноваційного фонду СТВ ЄС для пом’якшення наслідків не-CO2 викидів, а також з боку дослідницької програми «Горизонт Європа».

Детальніша інформація: