19 липня 2023 року Європейська Комісія запропонувала створити шосту місію у рамках програми «Горизонт Європа», повністю присвячену «Новому європейському Баугаузу» (НЄБ). Ця місія буде спрямована на покращення районів, зробивши їх красивими, сталими та інклюзивними.

Європейська Комісія запропонувала створити шосту місію «Горизонт Європа», яка базуватиметься на принципах ініціативи НЄБ, а саме: естетики, сталого розвитку та соціальної інтеграції. У разі схвалення та прийняття державами-членами, нова місія буде додана до діючих п’яти, які охоплюють адаптацію до зміни клімату, рак, кліматично нейтральні та розумні міста, відновлення нашого океану і вод, а також оздоровлення ґрунтів.

Після двох років реалізації ініціатива НЄБ досягла значного прогресу: вона має власну спільноту з понад 1000 членів, активних по всій Європі та за її межами; «консультативну» групу, що складається з шанованих діячів у світі архітектури, культури, дизайну та сталого розвитку, і вона надихає низку проєктів та ініціатив знизу вгору, які тестують і демонструють ідеї та дії НЄБ. Ще одне досягнення НЄБ –  підтримка ініціатив на місцях. Преміями Нового європейського Баугаузу у 2021 та 2022 роках нагороджено 38 переможців (загалом було отримано понад 3000 заявок). 

Новий європейський Баугауз вже бере участь у дев’яти програмах ЄС через спеціальні конкурси (Horizon Europe, Європейський фонд регіонального розвитку, LIFE, Цифрова Європа, Програма єдиного ринку, COSME, Erasmus+, Креативна Європа, Європейський корпус солідарності) та низку різних сфер політики. НЄБ розробив систему синергетичної взаємодії між інвестиціями в дослідження та інновації, іншими інструментами фінансування та інвестиціями приватного сектора. 

Настав час для ініціативи консолідувати свій прогрес у спеціальній місії ЄС, яка б забезпечила більшу структурованість, більш чітке спрямування та синергетичну взаємодію для різноманітних дій та інвестицій, пов’язаних з нею. Нова місія є належним інструментом для посилення синергії між різними програмами та фінансуванням програми «Горизонт Європа».

Довідково. Баугауз (нім. Bauhaus — дім будівництва) – Вища школа будівництва та дизайну, що існувала у 1919-1933 роках у Німеччині, а також творче об’єднання архітекторів, дизайнерів і художників, яке виникло в рамках цього закладу. Це також відповідний напрямок в архітектурі та прикладному мистецтві, який здійснив вплив на розвиток модерного мистецтва та архітектури у всьому світі. Історичний рух Баугауз створив нову  парадигму в дизайні, архітектурі та мистецтві з метою демократизації культури. 

Новий європейський Баугауз (НЄБ) – це екологічна, економічна і культурна ініціатива, започаткована президентом Єврокомісії у 2020 році. Ця ініціатива відображає прагнення ЄС сформувати красиві, сталі та інклюзивні місця, продукти і способи життя. Це творча та міждисциплінарна ініціатива, яка пов’язує Європейський зелений курс з нашим життєвим простором і досвідом. Вона фокусує увагу на розвитку місцевих громад і практичній реалізації цілей ЄЗК.

Детальніша інформація: